Çarşamba , Haziran 23 2021

Domates sosu iyi mi yapılır? Domates sosu iyi mi saklanır?

Domates sosunu yazdan hazırlayarak kış için yenilebilecek hale getirmek için bilhassa sosun yapımı için tüm malzemeleri temin etmelisiniz. Domates sosu yapımı son aşama rahat olması sebebiyle hepimiz tarafınca oldukça kısa süre içinde yapılabilir. Karanlık bir ortamda, buzdolabında yada güneş görmeyecek herhangi bir alanda sosun bekletilmesi halinde tadını kısa süre içinde alacak ve yenilmeye hazır hale gelecektir.

Domateslerin küp küp doğrandığı ve sulu kısımlarının kullanılmasıyla beraber son aşama leziz bir sosun elde edilebildiği tarife aşağıdan hem hazırlanışı hem de malzemeleriyle beraber ulaşabilirsiniz.

Domates Sosu İçin Ihtiyaç duyulan Malzemeler

 • 2 kilogram ince kabuklu domates
 • 4 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 • 5 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı karabiber

Domates Sosu Iyi mi Hazırlanmış olur?

Domates sosu hazırlanışı için aşağıda yer edinen tüm adımları sırayla yapmalısınız. Yapacağınız sosun bilhassa son aşama temiz bir kavanozda duracak olmasına güvenli olmanız gerekiyor. Günler süresince kavanoz içinde karışımdaki tüm maddeler harmanlanacağı için hiçbir şekilde virüs oluşumuna sebebiyet verilmemesi amacıyla tam temizlik yapılması gereklidir. Aşağıdaki hazırlanış sürecine uyduğunuzda son aşama leziz bir domates sosuna haiz olabileceksiniz;

 • Domateslerin kabuklarının tüm kısımlarını soyun.
 • Kabuğunu soyduğunuz domatesleri küp küp doğradıktan sonrasında suyunu ayırın ve tencerenin içine koymak için beklemeye alın. Tüm domatesleri doğradıktan sonrasında tencerenin içeriğini hazırlama işlemine geçin.
 • Tencerenin içine zeytinyağı, nane, karabiber atarak hepsinin karışmasını ve kavrulmasını sağlayın. Kavurduktan sonrasında tencerenin içine ufak parçalar haline getirdiğiniz domatesleri atın.
 • Domateslerin de tencereye atılmasının peşinden geri kalan tüm malzemelerin atılması gerekiyor. 1 çay kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiber, 5 diş sarımsak, 4 yiyecek kaşığı zeytinyağı ve 2 kilogram domates bir arada kavrulmalıdır.
 • Kaynatma işleminin averaj 3 ila 4 dakika sürmesi gerekiyor. Yüksek ateşte fokurdamasını sağladıktan sonrasında altını kapatacağınız tencereden bir kaşık alarak tadını deneyin. Eğer malzemelerden birinin noksan bulunduğunu görürseniz birazcık daha ekleyebilir ve karıştırabilirsiniz.
 • Kavanozları tencerenin yanına dizin ve sırayla her birine domates sosunu koyabilmek için ilk olarak hepsini kaynar suyla temizlemeye başlayın. Sıcak suyun kullanılmasıyla tamamen temizlendiğine güvenli olduktan sonrasında ise kapaklarını hem içi hem dış olacak şekilde temizlemeniz gerekiyor.
 • Hazırlayacağınız domates soslarını kavanozlara koyduktan sonrasında ters çevirerek buzdolabında durmalarını sağlayabilirsiniz. Domates sosu averaj tüketim sürelerine dikkat ederek, hava almadıklarından güvenli olmanız gerekiyor. Karanlık bir ortamda beklemelerini sağlayabilir yada buzdolabında ters halde durmalarını sağlayabilirsiniz.

Domates Sosu Ne Kadar Sürede Hazırlanmış olur?

Sosun hazırlanış süresi averaj 45 dakikadır fakat bekletmek istediğiniz süre, ne vakit yiyecek istediğinize gore değişim gösterir. Sosun hazırlanmasının peşinden isterseniz yedi gün sonrasında, isterseniz de bir ay sonrasında kapağını açarak tüketebilirsiniz. Domates sosu hazırlanışı için verilen tarifi ve malzemelerin kullanılması durumunda bu yapıdaki bir sosun 4 6 kişilik porsiyon olarak tanımlandığına dikkat etmeniz gerekiyor.

20 – 30 kişilik bir porsiyon hazırlamak istemeniz halinde araç-gereç miktarlarını da hazırlayacağınız şahıs sayısına oranla katlayarak fazlalaştırabilirsiniz. Karışımın hazırlanışıyla ilgili süre ise birkaç dakika daha kaynatılması gerekebileceği için uzayacaktır. Domates sosu domateslerin kabuklarının soyulmaya başlanmasından direkt olarak kavanozlara dolduruluşuna kadar gelen süre en fazla 60 dakika sürecektir.

Domates Sosu Iyi mi Saklanır?

Domates sosu gizleme işlemlerinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim durum, sosun hava almamasını sağlamak için ne olursa olsun yeni kapak kullanılıyor olmasıdır. Eğer sosu hazırlarken kirli yada yıkanmamış bir kapak kullanır, kavanozun içerisini temizlemezseniz son aşama ölümcül bir süreçle karşılaşabilirsiniz. Kavanozun güneş ışınlarına maruz bırakılmaması, karanlık ortamda tutulmasına dikkat edilmesi ve direkt olarak sosun dış etkenlerden tamamen bağımsız bulunduğunun görülmesi gerekiyor.

Sosun devamlı olarak ıslanan bir zeminde yer alması, kapağının devamlı açılması ve saatlerce açık bırakılması, sosun kapağının temizlenmemesi benzer biçimde gerekçeler de direkt olarak gizleme sürecine negatif tesir edebiliyor. Hazırlanan sosu hijyen şartlarına dikkat etmeden hazırlayan ve güneşte bıraktıktan sonrasında yiyen kişiler tarafınca zehirlenmeye dahi niçin olabilecek bir süreçle karşılaşılabilir. Karanlık ve rutubetsiz ortamda saklandığından güvenli olunması gereklidir.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Alıç sirkesi tarifi nasıl yapılır? Alıç sirkesi faydaları? Nasıl kullanılır?

Alıç sirkesi tarifi iyi mi yapılır? Alıç sirkesi yararları? Iyi mi kullanılır?

Sirkeler arasında en çok ilgi gören ve faydalı olanlardan biri olan alıç sirkesi tarifi aşağıda malzemeleri ve yapılış süreciyle detaylandırılmıştır. Hem taze olmaları hem de lezzetlerinin birlikte son derece güzel bir hale gelmesi mümkün olacaktır. Tadını güzelleştirmek için farklı besinler katmak yerine, sadece bir kaşık olduğu için tek yudumda yutmak çok daha net sonuç alınmasını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir