Çarşamba , Haziran 23 2021

Tane Düzenleyici ilaç Nedir Iyi mi Kullanılır

Tane söktürücü yada daha doğru bir tabir ile tane düzenleyici ilaç denildiğinde aslına bakarsak dışarıdan hormon alınma işlemi aklımıza gelmeli. Bu vücut ve hormon dengesi için son aşama riskli bir davranış olduğundan doktora danışmadan tane söktürücü ilaç kullanmamanız önemle rica olunur.

Tane görmek (regl) bir kadının rahminden doğrusu bebeğin geliştiği yerden ihtiyacı olmadığı dokuları atmasıdır. Vücut, her ay rahim astarını kalınlaştırır ve döllenmiş yumurta için hazırlık yapar. Eğer yumurta döllenmez ise vajinadan atılır. Bu vakaya tane görme yada regl olma denir.

Tane Düzensizliği Nedir?

Tane görmek tamamen düzgüsel bir süreçtir. Kimi zaman tane görme aralıklarında düzensizlik meydana gelebiliyor. Tane düzensizliği daha oldukca menopoz döneminde görülse de, bazı hastalıkların da etkisiyle tane düzensizlik emaresi izah edebilir.

Tane kanamasının olmaması, periyodunun uzaması yada kısalması, kanamaların fazla olması, aşırı ağrılı tane görme benzer biçimde durumlarda uzman hekimlerce tane düzenleyici ilaçlar verilebilmektedir. Eğer bu şekilde bir durum yaşıyorsanız, ilk olarak bir uzman hekime giderek muayene olmalısınız. Doktorunuz tavsiye etmeden bu ilaçları kullanmayınız. Doktorunuz lüzumlu kontrolleri ve tahlilleri yaptıktan sonrasında sizin için en iyi tedavi yöntemini önerecek ve uygulayacaktır.

Adet Düzenleyici ilaç Ada çayı’da östrejen içerdiğinden bir çok hanım ilaç yerine nebat çayları da denemektedir.

Mühim Not: Kenevir Yağı tane döngüsü içinde bayanların değişen ruh hallerini düzenlemede oldukça mühim bir bitkisel yağdır.

Tane söktürücü ilaçların İsimleri ve Sıralaması

Tarlusal

Luteynyl

Duphaston

Advil Liquigel

Glifor

Cyclo

Apranax Fort

Tane Düzenleyici İlaçlar Nedir?

Tane düzenleyici ilaçlar, kadınlardaki östrojen hormonunda bulunan progesteron eksikliğini düzeltmek için kullanılan ilaçlardır. İlaçların içinde progesteron ve östrojen hormonu bulunmaktadır.

Bir çok hanım tane düzensizliği ile karşılaştığında bir uzmana gitmek yerine, tane söktürücü ilaçlar kullanma yoluna gidebiliyor. Sadece bir uzmana giderek tane düzensizliğinizdeki problemi tespit etmeden bu ilaçları kullanmak oldukça tehlikelidir. Tane düzenleyici ilaçlar hormon içerdiğinden dolayı kontrolsüz kullanıldığında bir oldukca sıhhat sorununa sebebiyet verebilmektedir.

Tane Düzenleyici İlaçların Yan Tesirleri

Tane düzenleyici ilaçların içinde hormon bulunmaktadır. Bu hormonların yan tesir yapmış olup, yapmayacağı kişiye bakılırsa değişmektedir. Bazı kişilerde yan tesir yapabildiği benzer biçimde bazı kişilerde ise hiçbir tesir gözlemlenmemiştir. Tane söktürücü ilaçlar en oldukca gerilim, migren, kolestrol rahatsızlığı yaşayan kişilerde yan tesir yapabiliyor. Çoğu zaman bel ağrısı, baş ağrısı, bulantı benzer biçimde rahat yan etkisinde bırakır gösterse de, ender de olsa ileri düzeyde hormonel bozukluklar görüldüğü de belirtiliyor.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Ruhsal Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir