Çarşamba , Haziran 23 2021

PMIS Hastalığı Nedir

PMIS aslına bakarsak bir sendrom adıdır ve Corona – Covid 19 pandemisi ile beraber tüm dünyada çocuklarda görülen sendrom ile beraber adı yine duyulmaya başlanmıştır.

Tüm dünyanın yeni tip korona virüs sebebiyle fazlaca büyük bir salgınla savaşım etmiş olduğu bir dönemde bilhassa çocuklarda görülen yeni bir hastalıkla karşı karşıya kalınma durumu var. Yeni tip korona virüsün hemen hemen tesirleri sertliğini korurken karşı karşıya kalınabilecek olan hastalığın adı PMIS (Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu). Hemen hemen hakkında fazlaca informasyon sahibi olunmasa da ilerleyen günlerde kamuoyunu meşgul edebilir. Bilhassa anne ve babaların endişesi yeni tip korona virüs şeklinde çocuklarda bu hastalığın da salgın halini alması.

PMIS’in Corrona ile bağlantısı var mı?

Peki PMIS (Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu) korona şeklinde yayılabilir mi? Corrona ile herhangi bir bağlantısı var mı?

Hemen hemen net olarak kanıtlanmasa da yeni tip korona virüsün çocuklarda görülen PMIS hastalığının yayılmasında bir ekip etkilere haiz bulunduğunu gösteren olası vakalar var. Bilhassa ABD’da görülen ve oradan Avrupa’ya geçiş icra eden sendrom şu ana kadar 230 vakaya ve 2 ölüme niçin oldu.

Emareleri nedir?

Yeni tip korona virüsün (covid-19) gribe benzediği bilinmekte. PMIS (Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu) ise kawasaki ile benzer emareler gösteriyor. Bilhassa görülen emareleri içinde kalp sorunları, karın ağrısı ve ateş bulunduğunu söyleyen uzmanlar lüzumlu tedbir alınmadığı takdirde bu sendromun daha çok yayılarak fazlaca sayıda can yitirilmesine niçin olabileceğini belirtiyor.

Uzmanların belirtiği bir öteki mühim nokta ise erken tedavinin bu hastalıkta ölüm oranlarını azaltacak olması.

2021 senesinde %94 koruyuculuğu kanıtlanan aşılar ile beraber salgının Ağustos ayından sonrasında tesirinin azalacağı açıklanmakta. Bu sendromun ileri de iyi mi bir tesir yaratacağı ise maalesef hala bilinmiyor.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Ruhsal Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir