Çarşamba , Haziran 23 2021

Kawasaki Hastalığı

Çocuklarda yaşanmakta olan kalp rahatsızlıklarının ana sebeplerinden önde gelen hastalıktır. Bu hastalık çoğu zaman beş yaşlarının altındaki çocuklarda görülmektedir. Üstelik Kawasaki hastalığının görüldüğü evlatları tek bir bölge ile kısıtlamak mümkün değildir. Şuan tüm ırk ve etnik kökenden çocuklarda bu hastalığa rastlanılabilmektedir.

Kawasaki Hastalığı

Nedir?

Kawasaki hastalığı tam olarak kalp ile ilgili bir hastalık olup arter, damar ve kılcal damarlarda iltihaplanmaya niçin olmaktadır. Bununla birlikte bu hastalığın lenf düğümlerini de etkilediği görülebilmektedir. Lenf düğümlerinde meydana gelen problem ağız ve boğazda değişik semptomların görülebilmesine niçin olur. Kawasaki hastalığı her ne kadar vücudun yaşamsal ehemmiyet taşıyan damarlarında iltihaplanma ile nüksediyor olsa da bir çok zamanda tedavinin arkasından birkaç gün içinde ciddi bir problem olmadan iyileşme meydana gelir. Üstelik bu hastalık evlatların vücudunda kalıcı bir hasar da oluşturmamakta ve yeniden görülmesi nadirdir.

Bebeklerde Kawasaki Hastalığı

Kawasaki hastalığı bebekleri de etkilemekte olan hastalıklar içinde yer verilmiştir. Belirli bir yaş grubuna kadar görülebilecek olan hastalıklar içinde yer almamaktadır. Hatta bu hastalığın bir bebekte kati olarak görüleceği de söylenemez. Sadece günümüzde değişik bir hastalığın hemen hemen savunmasız olan bebek vücudunda bu hastalığı da tetiklediği görülmektedir. Fakat tedavi ile beraber kalıcı bir hasar bırakmadan semptomlarını kaybetmektedir.


Biz çocuk hekimleri olarak bir çocuğa Kawasaki hastalığı tanısı koyarken zorlanmaktayız ve hatta bir oldukca değişik yan daldan hekimlere danışarak tanıyı sadece netliğe kavuşturmaktayız. Tanı koymak niçin mühim derseniz tedavisi değişik olup bir an ilkin tedavi başlanması gerekir ve maalesef tedavide geç kalındığında kalp damarlarında anevrizma, darlık, tromboz, miyokard enfarktüsü ve ölüme yol açabilmektedir. Bilhassa ilk 10 gün içinde tedavi başlanarak bu riskler en aza indirilebilir.
Bu hastalık daha oldukca 5 yaş altı çocuklarda görülse de her yaşta ortaya çıkabilir. Aslen orta çaplı damarları tutan bir vaskülittir.
Peki minimum 5 gün devam eden ateş ile hangi bulgular varlığında Kawasaki hastalığından şüphelenelim?
Bilateral pürülan olmayan konjonktivit
Polimorfik deri döküntüsü
Dudak ve ağız içinde değişimler (çilek dili, dudakta çatlama, orofaringeal hiperemi benzer biçimde)
Servikal lenfadenopati (minimum 1.5 santimetre çapında)
El-ayaklarda değişimler (kızarıklık, ödem, sonraki dönemde parmak uçlarında soyulma benzer biçimde)
Bu sayılan 5 bulgudan 4’ü ile minimum 5 gün devam eden yüksek ateş ve başka benzer hastalıkların ayırıcı tanısının yapılması ile Kawasaki hastalığı tanısını koymaktayız.
Siz ailelere düşen çocuğunuzda minimum 5 gün devam eden yüksek ateş varlığında ne olursa olsun bir çocuk doktoruna danışınız. Söylediğim benzer biçimde geç tanı konulduğunda kalp damarları etkilenerek geri döndürülemez sıkıntılar ortaya çıkabilir.
Sağlıcakla kalınca efendim. Faydalanmasını istediğiniz dostunuz var ise lütfen yorumda etiketlemekten çekinmeyelim..

Çocuklarda

5 yaşlarının altında bulunan tüm çocuklarda görülebilecek hastalıklar içinde yer verilmiştir. Fakat 5 yaşlarının üstünde bulunan evlatları kati olarak tehdit etmez ve bu yaş grubundaki çocuklarda görülmez demek mümkün değildir.

Kawasaki hastalığının çocuklarda niçin görüldüğü ve bu hastalığa neyin niçin olduğu hale bilinmemektedir. Fakat uzmanlar genetik ve çevresel faktörlerin bu hastalığın tetiklenmesinde etkili olabileceğini anlatmaktadır. Üstelik bu hastalık yalnız kronik rahatsızlığı bulunan çocuklarda görülür diye bir durumda söz mevzusu değildir.

Çocuklarda meydana gelen hastalıkların pek bir çok herhangi bir bakteri, virüs ya da değişik etmenler ile ilişkilendirilebilir. Fakat bazı genlerin bu hastalığı tetikleyebileceği uzmanlar tarafınca belirtilmektedir.

Emareleri

Kawasaki hastalığının emare ve bulguları belirli aşamalar halinde ortaya çıkmaktadır. Fakat bu hastalığın çoğunlukla kış aylarının sonunda ve ilkbaharda ortaya çıktığını belirtebiliriz. Peki, hastalığın aşama aşama emareleri iyi mi gelişmektedir.

Hastalığın ilk aşamasında çocuklarda üç günden daha uzun süre yüksek ateş görülmektedir. Gözlerde akıntı olmamasına karşılık kızarıklıklar bulunmaktadır. Vücudun değişik bölgelerinde kızarıklıklar ve el, ayak bölgesinde gene kızarıklık ve şişlik oluşumu vardır. Boğaz, ağız ve dudaklarda tahriş meydana gelirken dilde ise çilek görünümde kırmızılıklar meydana gelmektedir. İlk aşamanın son emaresi ise boyun bölgesindeki lenf bezlerinin büyümesidir. Ek olarak bu aşamada kalp problemleri de meydana gelebilir.

İkinci aşamada ise emareler daha şiddetlenmektedir. Çocuklar bu aşamada eklem ağrısı, ishal, kusma, karın ağrısı, el ve ayak derisinde soyulmalar, işitme kaybından yakınma etmektedir. Ek olarak bu aşamada doktorlar safra kesesinde genişlemede fark etmektedir.

Hastalığın son evresi kabul edilen üçüncü aşama ise ilk iki evreden daha sakin ilerlemektedir. Çocuklarda herhangi bir komplikasyon gelişmediği sürece emareler yavaş yavaş kaybolmaya adım atar. Sadece hastalık tüm emarelerini kaybetse dahi çocuğun eski hayatına dönmesi sekiz hafta kadar sürebilmektedir.

Aşamaların hangisinde olunursa olunsun 1 yaşından minik ve 5 yaşından büyük çocuklar için derhal doktora başvurmak gerekir. Şu sebeple hastalık tüm çocuklarda aynı şekilde ilerleme göstermemekte ve semptomların bazıları hastalık evrelerinde tamamlanmamış görülebilmektedir.

@dr.gurkanaltun

Corona Virüsü İle İlişkisi

Çocuklarda görülen Kawasaki hastlalığının yeni tip Corona Virüs ile ilişkisinin olup olmadığı son dönemlerin en oldukca dört gözle beklenen mevzuları içinde yer ediniyor. Corona Virüs semptomlarının çocuklarda görülmediği ve bu hastalığın evlatları yetişkinlerden daha azca tehlike arzettiği bilinmektedir. Fakat Kawasaki hastalığı semptomları ile hastaneye yatırılan ufaklıklara meydana getirilen Corona Virüs testinin pozitif çıkması bu hastalıkların birbiri ile bağlantılı olup olmadığı sorusunu gündeme getirmiştir. Fakat bu mevzuda hemen hemen meydana getirilen resmi izahat bulunmamaktadır.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Ruhsal Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir