Cuma , Temmuz 30 2021

Hipereminin 2 Mühim Türü

Hiperemi, vücudun herhangi bir bölgesinde yer edinen damarların bir sebepten dolayı fazla kan bulundurması ile ortaya çıkan, genel anlamda gözle görülür şekilde kızarıklık ve şişlik benzer biçimde görünen bir durum olarak tanımlanmaktadır.

Emareleri Nedir?

Bu hastalık, iç organlarda görülebileceği benzer biçimde ciltte hatta göz de bile görülmektedir. Ciltte görülen, genel anlamda vücudun egzersiz esnasında daha oldukca oksijen gerekliliğinden ortaya çıkan süratli kan akışından meydana gelir. Bunlar, daha oldukca yüz ve yanak çevresinde oluşur ve belli bir süre sonrasında eski halini alır. Ya da bedenimize aldığımız bir darbe sonucunda, vücudumuzun gösterdiği kızarıklık, şişme ve ısı hissi de bu hiperemi olarak tanımlanır.

Etken Hiperemi

Fazla egzersiz, yüksek ortam sıcaklığı yada bir böcek ısırması sebebi benzer biçimde bir dış tesir ile meydana geliyorsa bu etken türü olarak tanımlanır. Egzersiz esnasında vücudun fazla oksijen gereksinimi ile kan akış miktarının artması bu emareleri doğurur. Aynı şekilde, sıcaklığı normalin üstünde olan bir ortamda ise vücut cilt yüzeyinde oluşan ısı miktarını düşürmek için fazla kan pompalar bunun sonucunda bilhassa yanaklarda emareleri görülmektedir. Akut olarak ortaya çıkar, genel anlamda kısa zamanda kan akışının normale dönmesi ile iyileşir.

Eylemsiz Hiperemi

Fazla pompalanan kan organlardan uzaklaştırılamıyor ve ciddi bir sıhhat sorununa sebebiyet vermişse bu eylemsiz hiperemi olarak bilinir. Genel anlamda karaciğer, akciğer, kol ve bacak benzer biçimde organlarda görülür. Bunun sebepleri içinde yaygın olarak kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarındaki problemler, damar tıkanıklıkları, damar patlamaları ve zatürre vardır. Kalbin zayıf olduğu durumlarda pompalanan kan tahliye edilemediği için eylemsiz tür emareler durumu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde damar tıkanıklığı yüzünden oluşan kanamalar da eylemsiz türünün başka bir sebebidir hem de akut yada kronik olarak ortaya çıkabilir, tedavisi için ne olursa olsun bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Iyi mi Önlenir?

Etken hipereminin vücuda bir ziyanı yoktur; aksine vücudun kendini koruması için oluşturduğu bir mekanizmadır. Fakat eylemsiz türü oldukca tehlikelidir. Bu yüzden eylemsiz hiperemiyi önlemek için; fazla kilolardan kurtulmak, kafi şekilde egzersiz yapmak ve beslenme düzenini bir uzman yardımı ile değişiklik yapmak gerekir.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Ruhsal Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir