Cuma , Temmuz 30 2021

Dorsaliji Nedir?

Son zamanlarda oldukça yaygın olarak duyduğumuz dorsaliji, bir ekip sebeplerden dolayı sırt bölgesinde oluşan ağrılı bir rahatsızlıktır. Kelime kökeni dorsa ve liji kelimelerinin birleşmesinden gelmektedir. Dorsa, sırt bölgesi anlamı taşırken liji ise ağrı yada acı anlamına gelir. Bu hastalık, genel anlamda sırt ve omurga çevresinde bulunan kas, kemik ve sinirlerde oluşan ağrı, yanma yada batma şeklinde tanım edilen bir fizyolojik sorundur. Dorsaliji, aslına bakarsak, disk kayması, skolyoz, kifoz yada lumbago şeklinde hastalık oluşumlara verilen genel bir addır.

Dorsaliji Emareleri Nedir?

Sırtta oluşan neredeyse tüm ağrılı hastalıkların genel bir adı olduğundan, fazlaca fazla hissedilen emaresi vardır. Başlıca emareleri şöyledir;

  • Sırt bölgesinde çoğunlukla gelen ağrı
  • Eğilme, ayağa kalkma yada çömelme esnasında oluşan şiddetli ağrı
  • Eğilme ve ayağa kalkarken güçlük
  • Sırt ve bel bölgesinde oluşan kronik ağrı
  • Sırt bölgesindeki yanma ve batma hisleri
  • Sırt ağrılarının boyun ve baş şeklinde bölgelere ağrı vurması
  • Yürümede güçlük
  • Omurga üstünde hissedilen zorlamalar

Dorsalijinin Sebepleri Nedir?

Genel sırt ve omurga rahatsızlıklarını tanımladığı için aslına bakarsak birçok sebebi bulunmaktadır. En yaygın olan sebeplerden biri günlük hayatımızdaki duruş pozisyonlarımızdaki bozukluklar. Aynı şekilde her gün birçok kişinin birazcık daha yaklaşığı aşırı kiloluluk de bir sebep olarak gösterilmektedir. Sinir kanallarında oluşan daralma, sırt ve omurga üstünde kronik ağrılara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlığın oluşumunda en büyük etkenlerden biri de aslına bakarsak her birimizin yaşamı süresince yaşamış olduğu stres. Stres kaynaklı sendromların, kaslar üstünde negatif tesirleri olduğu artık biliniyor. Gene yaşa bağlı olarak gelişen kireçlenmeler de bu rahatsızlığın oluşumuna sebeptir.

Dorsaliji Tedavi Şekilleri

Dorsalijinin meydana geldiği bölge ve altında yatan gerçek soruna gore iki değişik tedavi yöntemi kullanılmaktadır. İlki cerrahi müdahalelerin lüzumlu olmadığı,  ilaç kullanımının yanında spor, egzersiz ve fizik tedavinin de yer almış olduğu terapötik tedavidir. Bu tedavi yöntemi kişinin istikrarına oldukça bağlıdır. Öteki bir tedavi yöntemi ise cerrahi tedavidir. Bu yöntemle, terapötik tedavinin çözülemeyeceği problemler cerrahi müdahalelerle giderilmeye çalışılır. Rahatsızlığın meydana geldiği bölgeye gore disk değişimi ve omurga düzeltimi değişik cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Ruhsal Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir