Çarşamba , Haziran 23 2021

Bebeklerde İsilik Iyi mi Önlenir

Bebeklerde isilik; ortamda bulunan sıcaklığın artması ve bilhassa bebeğin altının ıslak kalmasından dolayı oluşan kızarıklık problemi ile ortaya çıkar. İsiliğin önlenmesindeki en mühim kaide bebeğin altının daima kuru kalması, alt bezini devamlı ( günde 3-4 kere ) değiştirmektir.

Bir tür cilt rahatsızlığı olan isilik, ısı ve rutubet probleminin yüksek olduğu yazları daha sık görülmektedir. Toplumun tamamında görülen bu problem en sık yeni doğan bebek ve ufak çocuklarda görülmektedir.

İsiliği Önlemek

Bebeklerde oluşan isilik problemi çoğu zaman tıbbi müdahaleye gerek kalmaksızın birkaç gün içinde geçmektedir. Fakat kaşıntının artması, yanma şeklinde şikayetlerde kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde isilik probleminin önlenebilmesi için hijyene ve giydirilen giysilere dikkat edilmesi yeterlidir.

İsilik Sebepleri

Bebekler ve bilhassa de açık tende çocuklarda sıcaklığın artması ile oluşan terleme ya da yakıcı hastalığın sonrasında isilik problemi görülmektedir. Bebeklerin ciddi oldukça hassastır ve oldukca kalınca, dar ya da bileşik kumaştan üretilmiş giysiler, bezin kafi sıklıkta değiştirilmemesi ve bebeğin yeteri kadar yıkanmaması şeklinde durumlarda isilik tetiklenmektedir.

Bilhassa kış aylarında bebeklerin oldukca kalınca giydirilmesi ya da oldukca sıcak ortamlarda uzun süre tutulması bebeklerin dirsek içlerinde, boyun, koltuk altı, sırt ve göğüs ya da popo bölgelerinde isilik oluşmasına niçin olmaktadır. Bebeklerin ılık su ile sık duş alması, terletmeyecek pamuklu ve daha ince giysiler giydirilmesi, terlediğinde kıyafetlerinin sık değiştirilmesi isiliğin önlenmesini sağlar.

Yaz Aylarında Ne Yapmalı?

Bebeklerin sıcak yazları kesinlikle tertipli olarak ılık su ile yıkanması gerekir. Bu sayede hem isilik oluşumunu engeller hem de gerileme meydana gelmesini sağlarsınız. Bilhassa yazları bebeklere oldukca kalınca ve bileşik kumaşlı ürünler giydirilmemesi de önerilmektedir.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Ruhsal Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir