Çarşamba , Haziran 23 2021

Ayakkabı Iyi mi Yıkanır?

Ayakkabı iyi mi yıkanır sorusunu ne olursa olsun sormuşuzdur. Uzun süre giydiğiniz vakit fena bir koku oluşturduğundan yada kirlendiğinden bu durumlarda ayakkabıları temizleme, yıkama ihtiyacı hissedilir. Kirlenen ayakkabılarınızı yıkamak istiyorsanız ilk olarak yıkanabilir ayakkabı kategorisinde olduğundan güvenilir olmalısınız, aksi takdirde ayakkabılarınız tekrar giyemeyeceğiniz bir hale gelebilir. Bu yazımızda siz değerli üyelerimizin hangi ayakkabılar yıkanabilir ve çamaşır makinesinde ayakkabıları iyi mi yıkanır sorularına yanıt vereceğiz.

Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

Hangi Ayakkabılar Yıkanabilir?

  • Deri
  • Süet
  • Keten

seçimi ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanmamalı, kendi yapılarına uygun olarak üretilmiş temizleyiciler ve temizleme şartlarına bakılırsa temizlenmelidir. Aksi halde ayakkabılarınıza veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

Ayakkabıları Iyi mi Yıkamalıyız?

Balçık benzer biçimde kirlerle kaplıysa ayakkabı iyi mi yıkanır, çamaşır makinesine atmadan ilkin ayakkabıya zarar vermeden; kürdan, kullanılmayan diş fırçası ve ıslak bir bez yardımıyla temizlenmeli.

Ayakkabıları yıkarken; bağcıkları çıkartılmalı ve yıkama filesi içine koyulmalı. Eğer evinizde yıkama filesi bulunmuyorsa, eskimiş, kullanılmayan bir yastık kılıfının içine ayakkabılarınızı koyarak da yıkayabilirsiniz.

Yıkama filesi içine koyduğunuz ayakkabıları çamaşır makinesine ilave ettikten sonra ne olursa olsun ayakkabılar tek başına çalıştırılmamalı. Ondan sonra kullanmayı düşünmediğiniz eski birkaç parçayı da mesela eski havlularınızı çamaşır makinesine eklemelisiniz. Bunu ayakkabılarınızın darbe almasını önlemek için yapmalısınız. Ayakkabılarınızı 30 – 40 dereceyi geçmeyen düzgüsel bir programda yıkayabilirsiniz.

Ayakkabılarınızın yıkaması tamamlandıktan sonrasında yıkama filesinden çıkartarak direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde gölgede kurutmalısınız. Bu şekilde ayakkabınızın kuruması bir günü alsa bile hasar almadan kurumuş olacak. Eğer kurutma makinesinde ayakkabıyı kurutmayı düşünüyorsanız, gene yıkama filesi içinde ve darbe almasını koruyacak parçalarla olabildiğince düşük ısıda kurutmalısınız.

Hangi Deterjan – Yumuşatıcı ve Ürünler Kullanılır?

Ayakkabılarınızı yıkarken sıvı deterjan kullanmalısınız. Sıvı deterjan olarak üç marka önerilebilir bunlar; Omo, Ariel ve Perwoll. Yumuşatıcı eklemenize gerek yok. Gene de Yumuşatıcı eklemek isterseniz Perwoll markasına ilişkin sıvı deterjan kokunuza ilişkin yumuşatıcıyı kullanabilirsiniz.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Orkide bakımı budama evde nasıl yapılır?

Orkide bakımı budama evde iyi mi yapılır?

Orkide şık görünümü ile dikkat çeken özel bitkilerden biridir. Ev ortamında, iç mekan bitkisi olarak genellikle tercih edilir. Fakat şık ve gösterişli bitki orkidenin bakımı biraz zordur. Diğer bitkilerin sulama ve budama yöntemleri daha pratik olabilir. Ama orkide bakımı biraz daha özen ve detay ister. Bu nedenle, orkide bakımı budama evde nasıl yapılır, hakkında bilgi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir