Çarşamba , Haziran 23 2021

Yaşlı görünmenize sebep olacak makyaj hataları

Makyaj yapıyorsunuz, yapıyorsunuz da acaba doğru mu yapıyorsunuz?
Doğru uygulanan bir makyaj sizi genç ve canlı bir görünüme kavuştururken, yanlış uygulanan makyajda sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve sorunlu izah edebilir.

Her yaşın bir güzelliği var. Bundan dolayı daha 20’li, 30’lu yaşlarımızda, yanlış uygulamalar yaparak kendimizi olduğumuzdan yaşlı göstermemeliyiz. Günlük hayatta sık sık yaptığımız ve karşımıza çıkan bu hataları ve çözümlerini öğrenmeye başlamış olalım.

”NEMLENDİRİCİ KULLANMAMAK”

Nemlendirilmiş bir cilt herzaman sağlıkla ışıldar. Elastikiyetini kaybetmediği için cilt kırışıkları minumum seviyeye indirgenir ve cildimiz daha genç görünür. 20’li yaşlardan itibaren ne olursa olsun cilt tipimize uygun bir nemlendiriciyi günlük rutinimize eklemeliyiz ve günde iki kez uygulamalıyız. Gece makyajımızı silip, cildimizi arındırdıktan sonrasında ve sabah yüzümüzü yıkayıp makyaja başlamadan ilkin. Yağlı ciltlerde bu adımı atlamamalı şundan dolayı rutubet eşittir yağ değildir. Bir tek yağlı cilter nemlendirici seçerken su bazlı olmasına itina göstermeli. Su bazlı ürünler esktra yağa ve sivilce oluşumuna niçin olmaz. ”Kırışıklıklarla savaşmak ve daha sıhhatli bir cilt için lütfen nemlendirici kreminizi dikkatsizlik etmeyin.”

”FONDOTEN KULLANIMI”

Doğru fondoten cildimizdeki renk bozukluklarını giderir ve kusurlarımızı kapatır. Fondoteni ne olursa olsun cilt tipimize uygun seçmeliyiz. Yağlı ciltler mat bitişli, kuru ciltler ise ıslak bitişli likit fondoten kullanmalı. Fondoten uygularken pinti davranmalıyız. En canlı görünümü, azca oranda fondoteni iyice cilde yedirerek elde ederiz. Fazla fondoten demek fazla kapatıcılık kusursuzluk demek değildir. Eğer fazla oranda fondoten uygularsak cildimiz gün içersinde bu fondoteni kusar ve çizgilenmeye niçin olur. Kimse yüzünde fake çizgiler oluşturup olduğundan daha yaşlı gözükmek istemez değil mi? Eğer bizimle aynı fikirdeyseniz pinti davranmaktan çekinmeyin.

”GÖZ ALTI KAPATICISI”

Her üründe olduğu şeklinde, kapatıcımızıda cilt yapımıza bakılırsa seçmeliyiz. Meydana getirilen en büyük yanlış cidimizden oldukca tonlarda kapatıcı kullanmak. Bu kusurlarınızı kapatmaz ve adınlatmaz. Açık renk kapatıcı kullanarak kusurlarınız üstünde lekeli bir görünüm oluşturur ve tüm dikkatleri oraya çekersiniz. Bundan dolayı cilt tonunuzla aynı yada en fazla bir ton açık renkte kapatıcı uygulayın. Göz altınızın torbalı gözükmemesi için kapatıcıyı yanaklara doğru üçgen şekilde uygulayın ve iyice dağıtın. Çizgilere dolmasını engellemk için trasparant bir pudra ile sabitleyin.

”PUDRA”

Kuru cilt erken kırışır ve daha yaşlı görününür. Eğer cildiniz kuruysa makyajınızı pudrayla sabitlemeyebilirsiniz. Şu sebeple bu un kurabiyesi şeklinde gözükmenize sebep olur ve cildinizi iyice kurutur. Eğer pudrayı makyaj sabitleme amacıyla kullanıyorsanız kesinlikle ince yapılı bir pudra seçin ve seyrek uçlu büyük bir fırçayla iyice dağıtarak uygulayın. Ihmal etmeyin amacınız yüzünüzde bir kusur kapatmak yada yeni bir katmak oluşturmak değil, amacınız bir tek makyajınızı sabitlemek.

”ALLIK”

Yanlış uygulanan allıktan daha dikkat çekici ne olabilir hakikaten düşünemiyorum. Gülerek allık uygulamak oldukca doğru bir uygulama tekniği değil. Şu sebeple gülerken yanaklarımız yukarı toplanır. Gülmeyi bıraktığımızda ise allığımız aşağı düşer. Bu yüzümüzün formunu bozar. Bundan dolayı en doğru allık uygulama taktiği, fish face şu demek oluyor ki balık sima yapmak. Allığı doğru cilt tonumuza bakılırsa ve yaptığımız makyaja bakılırsa seçmeliyiz. Ondan sonra fis face yaparak yanaklardan elmacık kemiklerine kadar allığı uygulamalıyız. Allığı uygularken abartıdan kaçmalıyız. Gün içinde aslına bakarsanız yanaklarımız yavaş yavaş kendi rengi regini alacağından, renk karmaşası yaratabiliriz.

”DUDAK KALEMİ”

Koyu renkte, dudak hattı dışına uygulama yapmak artık oldukca eskide kaldı. İyikide modası geçti. Şu sebeple bu biçim uygulama suni ve demode bir görüntüye sebep oluyor. En doğru uygulama; rujumuzla yakın renkte dudak kalemini en fazla yarım kalem ucu kadar hat dışına çıkararak uygulamak ve kesinlikle ruj ile uyumlu bir renk seçmek.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Dewy skin – Islak görünümlü makyaj nasıl yapılır

Dewy skin – Islak görünümlü makyaj iyi mi yapılır

Mat fondotenlerden sıkılanların ve özelliklede kuru cilt tipine sahip bayanların çok sevdiği bir makyaj uygulaması dewy look. Dewy look makyajının temel mantığı; sağlıkla ışıldayan nemli bir cilt görünümü yaratmak. Bu görünüme sahip olabilmek için mat ürünlerin hepsini bir kenara atıp tüm ışıltılı ürünlerimizle makyaj yapmalıyız. Aydınlatıcı ürünler bu makyajın olmazsa olmazları. Şimdi bu görünümü sağlamak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir