Çarşamba , Haziran 23 2021

Makyaj hataları ve çözümleri

Makyaj yapmanın amacı; yüzümüzdeki kusurları örterek daha canlı ve fresh bir görünüme kavuşmamızı sağlamaktır. Açık renklerle yardımıyla öne çıkarmak istediğimiz bölgelere uygulama yaparken, koyu renkler yardımıylada geri plana itmek isteğimiz bölgere uygulama yaparız. Bu temel mantığı kavradıktan sonrasında hata yapma yüzdeniz oldukça düşecektir.

Günlük hayatta sık sık gördüğümüz hatalardan başlamış olalım…

”Göz altı kapatıcısı”

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim şeklinde, beyaz siyahı kapatmaz griyi doğrurur. Siz koyu halkalarınızın üzerine açık renk kapatıcı uygularsanız kusurunuzu ön plana atmış olmuş olursunuz. Mantık neydi; öne çıkarmak istediğin bölgelere açık renk uygula. E biz kusurumuzu öne çıkarmak istemediğimiz için, göz altlarımızı tenimizle aynı renkte bir kapatıyla kapatmalıyız. Hatta artık o denli çeşitli ürünler varki; somon rengi bir corrector ile morluklarınızı kapatıp rengi nötürledikten sonrasında, daha açık renk bir kapatıcı uygulayarak aydınlık bir görünümüm sağlayabilirsiniz.

”Cakey face”

Cakey face: Un kurabiyesi şeklinde ortada dolanan bayanlara takılan lakaptır. Un kurabiyesi şeklinde derken şunu söylemek istedim, yüzü pudraya boğulmuş, kuru, nemsiz, kırışık ve fondoteni adeta kusmuş bir cilt. Makyajınızı sabitlemek istiyorsunuz sadece pudrayı bu kadar abartmaya asla gerek yok. Cildiniz kuruysa asla gerek yok, birde mat fontoden kullanıyorsanız çarpı iki kere gerek yok. Uyguladığınız fazla pudra cildinizi sorunlu ve yaşlı gösterir. Yüzünde normalde belli olmayan kırışıklara bile durarak kırışmış bir cilt izlenimi yaratır. Fazla ürünü cilt kusacağı için kirli bir ten görüntüsü oluşur. Pudranın doğru uygulama şekli oldukca rahat; seyrek kıllı, yumuşak, büyük fırça ile yüze tampon hareketlerle oldukca azca ürünü uygulamak. Güvenilir olun bilinenin aksine azca oranda uygulanan bir pudra cilde daha iyi tutunarak makyajı daha iyi sabitler. Mat fondoten kullanıyorsanız yada kuru ciltli iseniz kesinlikle pudra kullanmamalısınız. Bunun yerine artık her markadan kolayca temin edebileceğiniz sabitleyici spreylerden edinebilirsiniz.

”Fondoten”

Fondoten kesinlikle ve kesinlikle cilt tipinize uygun olmalı. Kuru cilde sahipseniz yağ bazlı likit fondotenleri, yağlı cilde sahipseniz daha köpük, stick yada mat likit fondotenleri tercih etmelisiniz. Her insanın deneyip memnun kalmış olduğu bir fondoten sizin için uygun olmayabilir. Bu yüzden ne olursa olsun cilt tipinize nazaran deneyerek alışveriş yapmalısınız. Fondoteniniz boynunuzla aynı renk olmalı. Bilek içinde, yanakta, çenede tecrübe etme yaparak alınan ürünler genel anlamda cilt rengimizle uyum sağlamaz ve paramız çöpe gitmiş olur. Bu yüzden fondoten satın alacağınız vakit boynunuzda tecrübe etme yapın yada imkanınız var ise fondoteni tüm yüzünüze uygulatıp maske şeklinde durmadığına güvenli olduktan sonrasında satın alın.
Her fondotenin doğru uygulama şekli vardır. Bazı fondotenler sünger ile, bazıları fırça ile, bazıları ise el ile uygulamada en başarıya ulaşmış sonucu verir. Bu şekilleri deneyerek içinize sinen en organik görünümünü yakaldığınız şekilde uygulama yapın. Öteki bir nokta ise oldukca fazla ürün fondoten sıkıp cilde yediremeden uygulama yapmak. Bu uygulama şekli bizi doğallıktan uzaklaştırır, ölü bir cilt izlenimi verir ve en fazla 1 saat içinde o uygulanan fazlalıklar cilt tarafınca kusulup çizgilere dolmaya adım atar. En doğru uygulama şekli oldukça azca ürün alıp, temiz cilde iyice yedirerek uygulama yapmaktır. Uygulama yaparken öteki dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta ise kesinlikle çene kemiğinizi ve hafifçe boynunuzu renklendirmeyi unutmamak. Ihmal etmeyin; fondoten bir kapatıcı değildir. Küçücük bir sivilce izi için tüm cildinizi kat kat fondotene boğmaya ihtiyacınız yok. İnce bir fondoten uygulamasından sonrasında, rahatsız olduğunuz bölgeleri lokal olarak uygun bir kapatıcıyla kapatmalısınız.

”Allık”

Allık uygulaması için çeşit çeşit söylentiler, teknikler mevcut. Kimisi gülerek uygular, kimisi yanaklarını içeri çekerek, kimiside el yordamıyla elmacık kemiklerini bularak. Bu uygulama tekniklerinden en yanlış olanı kesinlikle gülerek uygulamak. Zira güldüğünüz vakit yanaklarınız yukarı doğru çekilir ve allık aslolan olması ihtiyaç duyulan yer olmaz. En doğru uygulama yanakları içe çekerek elmacık kemiği hattını seyretmek ve burun kenarına iki parmak boşluk kala rengi dağıtmayı bırakmak.
Renk seçiminde de oldukça çok hata yapılıyor. Asla birimiz Heidi değiliz. Kıpkırmızı yanaklar dışardan oldukça gülünç görünüyor. Allık seçimi yaparken abartılı renklerden uzak durmalı daha organik renklere yoğunlaşmalısınız. Kıpkırmızı yanaklar yerine uçuk pembeler sizi daha fresh gösterecektir. Gene cilt renginize nazaran; esmerseniz bronz-kahve allıkları tercih edebilirken, beyaz tenliyseniz daha uçuk tonlarda şeftalililer, pembeler yada yaz ayları için oldukca uçuk bronzlar tercih edebilirsiniz.

”Göz makyajı”

Günlük makyajda herzaman ki şeklinde abartıdan uzak durmak daha doğru bir karar olacaktır. Göz renginize nazaran yapacağınız organik tonlarda bir makyaj sizi bakımlı göstermeye yetecektir. Kirpiklerinize itina göstermelisiniz. Piyasada oldukca çeşitli maskaralar mevcut iyi bir araştırma yaparak ve ürünleri deneyerek kendiniz için en doğru maskarayı bulabilirsiniz. Maskara uygulaması yaparken kesinlikle kat kat uygulama yapmış olup kirpikleri kalıp haline getirmemelisiniz. Bu yanlış uygulama kirpiklerinizi birbirine yapıştırır ve kirpikleriniz sanılanın aksine olduğunda cansız ve kısa görünür. Uygulama yaparken kirpiklerin birbirine yapışmasını engellemek için ilk katı sürdükten sonrasında oldukca azca bekleyin ve tamamen kurumadan ikinci katı uygulayın. Hemen sonra bir kirpik tarağıyla yada bitmiş temiz bir maskara fırçasıyla kirpiklerinizi tarayıp fazla maskrayı alın. Kirpiklerinizi tarayıp fazlasını almak kirpiklerinizide tek tek ayırcaktır. Öteki meydana getirilen hatalardan biri de maskara uyguladıktan sonrasında kirpikleri kvırımak. Eğer bu şekilde bir uygulama yapmış olursanız kirpikleriniz kırılır, kopar ve birbirine yapışır. Lütfen kirpik kıvırıcınızı temiz kirpiklere uygulayın.

”Dudak makyajı”

Dudak kalemi kullanmak rujun kalıcığını arttır ve taşmasını önler. Sadece dudak kaleminiz kullanacağınız rujla aynı renkte olmalı. Ve dudaklarınızı daha dolgun göstermek için kesinlikle dudak hattınızın oldukca dışına çıkmamalısınız. Dudak kalemini en fazla yarım kalem ucu kadar dışarı taşırabilirsiniz, daha fazlası oldukça suni ve demode duracaktır.
Mat rujlar oldukca moda olabilir sizde mat ruj sürmek isteyebilirsiniz, heralde sürebilirsiniz sadece lütfen öncesinde dudaklarınıza bir peeling yapın ve nemlendirin. Eğer bakımsız dudaklarınıza sırf moda diye mat ruj sürerseniz dudaklarınız iyice kuruyup tahriş olacaktır ve makyajınız asla hoş durmayacaktır.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Yaşlı görünmenize sebep olacak makyaj hataları

Yaşlı görünmenize sebep olacak makyaj hataları

Makyaj yapıyorsunuz, yapıyorsunuz da acaba doğru mu yapıyorsunuz? Doğru uygulanan bir makyaj sizi genç ve canlı bir görünüme kavuştururken, yanlış uygulanan makyajda sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve sorunlu gösterebilir. Her yaşın bir güzelliği var. Bu nedenle daha 20’li, 30’lu yaşlarımızda, yanlış uygulamalar yaparak kendimizi olduğumuzdan yaşlı göstermemeliyiz. Günlük hayatta sık sık yaptığımız ve karşımıza çıkan bu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir