Çarşamba , Haziran 23 2021

Yağlı Ciltler için Cilt Bakım Önerileri

Her cilt, değişik bir yapıya haizdir ve her birinin bakımı ayrıdır. Kuru ve karma cilt tiplerinin yanında bir de yağlı ciltler vardır. Yağlı cilt, her gün tertipli bakım isteyen bir cilt tipidir. Yağcı cildin yapısında cildin ihtiyacından fazla oranda sebum bulunur. Aşırı salgılanan sebum yüzünden ciltteki gözenekler genişler ve bunlar ciltte sivilcelenmelere, siyah noktalar çıkmasına sebep olur. Şu sebeple açık olan gözeneklerin içinde yağ, kir birikir.

Yağlı cilde meydana getirilen makyaj salgılanan yağ miktarının fazla olması sebebiyle uzun süre duramayabilir. Lüzumlu cilt bakımı yapılmadığı vakit cilt kirli ve yağlı olacağı için makyajı kusabilir. Üstelik bunların yanında bir de parlama problemi var. Iyi mi ki kuru ciltler pullu bir görüntüye haiz olup can sıkıyorsa yağlı cilt de parlama sebebiyle can sıkar. Tüm bunlara deva bulmak fazlaca oldukça kolay. Günlük, tertipli olarak yapacağınız bazı temizleme aşamaları cildinizi istediğiniz görüntüye kavuşturur.

Ilkin Cildinizi Tanıyın 

Cilt bakımı ile ilgil bilmenizde fayda olacak ilk şey aslına bakarsak cildinizi tanımanızdır. Sonunda cildinizin hangi tip bir özelliğe haiz bulunduğunu bilmezseniz bakımını da doğru yapamazsınız. Hatta bir ihtimal yanlış bir karar vererek doğru ürünü almayıp cildinizi olduğundan daha fena bir hale getirebilirsiniz. Bu sebeple ilkin cildinizin yapısını belirlemelisiniz. Bunun için bir uzmana da danışabilirsiniz. Cildinizin ile ilgili mühim ayrıntıları öğrendikten sonrasında hangi cilt bakım ürünlerini tercih edeceğinizi daha kolay öğrenebilirsiniz.

Yağlı Cilt Nedir?

Yağlı ciltler, düzgüsel ciltlerle kıyaslandığında fazlaca daha çok sebum üreten ciltlerdir. Sebum, yağ bezeleri tarafınca üretilen ve herkeste görülebilen, cilde yumuşak bir doku veren salgıdır. Eğer bu salgı, düzgüsel rutininde salgılanırsa cilt, istenilen parlaklık seviyesine kavuşur ve bunu korur. Cilt, yeteri sebum salgılamasıyla yumuşaklığını korur, çatlamaların, yaşlanma etkilerinin önüne geçilir. Fakat sebum olağandan fazla salgılanırsa bu sefer cildin üst katmanına çıkar ve yağlı, parlak bir görüntü meydana gelir. Şu sebeple sebum cildin üzerine çıktığında bakterilerin saldırısına uğrar ve düzeni bozulur. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu, tertipli cilt temizliği yapılmasından geçer. Bu temizliği, sebum kontrolü meydana getiren ürünlerle kolayca yapabilirsiniz. Çeşitli bitkilerden, nebat özlerinden oluşan cilt bakım ürünleri cildinizdeki sebum miktarını dengelemede, cildinizi kurutmadan temizlemede mühim bir yardımcınız olacaktır.

Yağlı Cildin Özellikleri Nedir?

Genç-yaşlı fark etmeksizin her insanın karşılaşabileceği bir mesele olan yağlı cildin birçok sebebi var. Yukarıda bunun bir sebebinin sebum üretiminin olması gerekenden fazla salgılanması bulunduğunu söylemiştik. Buna, yenilip içilenleri de ekleyebilirsiniz. Eğer fazlaca fazla fast-food tüketiyorsanız, asitli içecekler içiyorsanız, kızartmalardan uzak duramıyorsanız cildinizin hızla yağlanması normaldir. Gene metabolizmaya bağlı olarak da ciltte yağlanma meydana gelebilir. Yaş ilerledikçe ciltte mevcud rutubet oranı düşer. Cilt, bu nemin eksikliğini doldurmak için fazla sebum üretmeye adım atar fakat bu sefer de cildin üst yüzeyinde parlak, rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkar.

Yağlı cilde haiz olan kişilerin yüzünün neredeyse tamamanında yağlanma görülebilir. Ağırlıklı olarak da “T bölgesi” denilen alın-burun çevresinde ve yanaklarda görülür. Bu yağlanmalar çeşitli gözeneklerin belirmesine niçin olur. Zaman içinde ortaya çıkan bu gözeneklerde kirli yağ birikir. Bu yağ sivilce, siyah nokta oluşumuna meydan verir. Bunlar da doğal mühim cilt problemlerine neden olur. Eğer bu sorunlara yanlış bir çözüm üretirseniz cildinizin naturel yağ dengesine daha fazlaca zarar verebilirsiniz. Bu sebeple cildinizi güvendiğiniz bir markaya emanet edebilirsiniz. Cildinize uygun seçeceğiniz peeling ile yüzünüzdeki kirli yağ ile tıkanık gözenekleri temizleyebilir, cildinizi istediği yağ miktarına ulaştırarak temiz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yağlı Cilde Bakım Önerileri 

Yağlı bir cilde haiz olanların en fazlaca istediği şey, mat bir görüntüdür. Şu sebeple yağın verdiği parlaklık bir yerden sonrasında kirli görülür. Mat ve pürüzsüz görüntüye haiz olmanın yolu, günlük olarak yapılacak cilt bakımında gizlidir. Yağlı cilt için seçilecek bakım ürünleriyle cilt ilkin temizmeli, arındırılmalı ve son olarak nemlendirilmelidir. Bu işlem her gün uygulanmalıdır, aksi takdirde yine yine başa geri dönmek mecburiyetinde kalınır. Yağlı cildiniz için seçeceğiniz tonikler, peeling’ler, yüz maskeleri, nemlendiriciler sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Yağlı Cilt Temizliği 

Yağlı cildi temizlemek için ilk olarak size uygun bir temizleme jeli seçebilirsiniz. Makyaj yapsanız da yapmasanız da yağlı bir cildi temizlemek önemlidir. Bunun ilk adımı da gözeneklerinizi yağdan arındıracak bir jel seçmektir. Bu jeli seçerken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey, cildinizi kurutmayacak olmasıdır. Yağlı cilde haiz olanların düşmüş olduğu en büyük hata budur; cildi kuru bırakmak. Hâlbuki cildin devamlı gerekseme duyduğu bir rutubet ve sebum miktarı vardır. Bu sebeple cildinizi tahriş etmeyecek, cildinize nefes aldıracak ürünleri tercih etmelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Canlandırıcı Tonik  

Cildinizi temizlediyseniz bir sonraki aşamanız tonik kullanmaktır. Tonik kullanmak, cilt temizliğini tamamlayıcı bir işlemdir. Cilt temizleyecinizden sonrasında kullanacağınız tonik ile gözeneklerinizin tamamen temizlenmesine olanak sağlayabilir, sebum üretimini denetim altına alabilirsiniz. Cildinizin pH seviyesini dengede tutarak cildinizi kurutmadan temizleyebilirsiniz. Yağlı cildinize uygun seçeceğini tonik ile cildiniz kirden arındırırken yumuşak bir dokuya haiz olmayı da kolaylaştırırsınız. Tonik seçerken bileşenlerine de dikkat etmeye itina göstermelisiniz. Alkol içermediğinden güvenli olduğunuz ürünleri kullanmalısınız.

Yağlı Cilt Iyi mi Nemlendirilir?

Yağlı Cilt

Cildinizi temizledikten, toniği uyguladıktan sonrasında nemlendirmeniz şarttır. Bazıları cilde nemlendirici sürmenin cildi daha fazlaca yağlandırdığını düşünür. Bu fikir yanlıştır. Şu sebeple cildiniz nemsiz kalırsa bu sefer sebum, cildi korumak için daha çok salgılanır ve bu da yağlı cilde haiz olmanıza niçin olur. Temiz cilde uygulanacak nemlendirici ile cilt, istediği neme kavuşur, pürüzsüz, yumuşak bir yapıya bürünür.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Yağlı cildiniz için uygulayacağınız kil maskeleri, cildinizdeki yağ dengesini korumada mühim yardımcılardandır. Kilin, ciltteki sebumu dengeleme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple kil maskeleri yağlı ciltler için oldukça etkili bir üründür. Kil maskesi, ciltteki yağı dengelediği benzer biçimde gözeneklerin içinde yer edinen kirli yağı temizlemede de destek bir üründür. Gözenekleri küçülterek yine bir fazla yağ oluşumunu engeller.

Cildinizin gereksinim duyan tüm bakım ürünlerini incelemek için Lyn Skincare’in cilt bakımı kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir