Çarşamba , Haziran 23 2021

Niçin erken yaşlanıyoruz?

Günümüz gençlerinin en mühim problemlerinden kabul edilen erken yaşlanma nedenlerini sizler için araştırdık.

Vücudunuzdaki yaşlanma emarelerini azaltmanın yolları vardır – bilhassa de yaşlılık emareleri başlamadan ilkin. İşte dikkat etmeniz gerekenler ve erken yaşlılık sebepleri.

Neden Erken Yaşlanıyoruz?Niçin Erken Yaşlanıyoruz?

Niçin Erken Yaşlanıyoruz?

Her yaşın ayrı bir güzelliği var. Sadece asla kimse daha genç yaşlarında kırışıklıklarla dolu bir cilde haiz olmak istemez. Peki niçin erken yaşlanıyoruz? Gelin cevabı hep beraber arayalım.

Güneş:

Güneşin yüzünü gösterdiği şu günlerde, asla kimse güneşin içini ısıtmasına hayır diyemez. Güneşten tamamen kaçın kapanın demiyoruz, heralde gidin güzel havaların tadını çıkarın, sadece güneş koruyucu kreminizi dikkatsizlik etmeden. Eğer güneş koruyucu krem kullanmazsanız güneş cildinizde kir oluşumuna sebep olur ve lekeli bir cilt bizi daha yaşlı gösterir.

Mimik:

Çocukluğumuza inelim… Yüzümüzü acayip acayip şekillere soktuğumuzda, annemizden fırça yerdik değil mi? ” Yapma bak yüzün gözün o şekilde duracak” sözlerini duymayanlar var ise aramızda, yorum kısmında kendini belli etsin lütfen. Annelerimiz bu mevzuda da haklı çıktılar. Ya da senelerdir gülmeyen hanımefendiler hakkında bilginiz varmı? Bu ablalar kırışmamak için gülmemeyi tercih ediyor. Tamam gereksiz mimikler kullanmak kırışıklıklara yol açıyor olabilir, sadece biz bunu takıntı haline getirmemeliyiz. Ufak önlemler alarak kırışıkların önüne geçebiliriz. Örneğin güneşe çıkmadan ilkin koruyucu uygulamak haricinde, bir şapka ve gözlükten yardım alabilirsiniz. Bu sayede güneş ışığı gözünüzü rahatsız etmez ve mimik kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Sigara ve Alkol:

Sigara ve alkol kullanımı son aşama zararı olan alışkanlıklar içinde. Maalesef günümüzde sigara ve alkol kullanım yaşı 12 yaşa kadar düşmüş.

Alkol vücuttaki suyu emerek cilt kuruluğuna niçin olur. Cilt kuruluğu ise cansız ve sağlıksız bir görünüm oluşturur. Sigaranın ise zararlarını artık bilmeyen yoktur. Sigaranın vücudumuzda bulunan herşeye ziyanı var. Dişlerimizi sarartır, göz altı morluklarına niçin olur, ciltte lekenlenmelere ve cansız bir görünüme neden olur, parmaklarımızda ve dudak kenarlarımızda sararmalar meydana gelir. Tüm bunların hepsi birleşerek erken yaşlanmaya neden olur. Lütfen sağlığınız açısından sigara kullanmayınız.

Uyku Pozisyonu:

Kulağa garip gelse de uyurken ki pozisyonumuz kırışıklara yol açabiliyor. Yüz üstü yada yan yatmak cildi düzgüsel şeklinden çıkarıp büzüştürüyor ve zaman içinde kırışıklıklar cildimize oturuyor. Hem de yastık izi de zaman içinde yüzümüzün iz çıkan bölgelerinde kırışıklıklara niçin olabiliyor. Bu yüzden saten yumuşak yastık kılıfları tercih etmeliyiz ve sırt üstü uyuma alışkanlığı kazanmalıyız.

Uyku:

Masallarda, hikayelerde yada filmlerde güzellik uykusunu duymuşuzdur. Cilt kendini gece 22:00-01:00 arası yenilemeye alır. Bu yüzden bu saatlerde ne olursa olsun uykuda olmamız gerekir. Uykusuz kalmak bizi bitkin düşürür ve göz altlarımızda morarmaya, şişliğe neden olur. Tertipli bir uyku düzenine haiz olmak hem bedenen hem ruhen bizlere oldukça iyi gelecektir. Zira uykusuz kişiler genel anlamda gerilir ve streslenir. Ee stres ne demek? Stres kırışıklık demek, erken yaşlanma demek.O yüzden napıyoruz uyuyoruz.

Nemlendirici:

Yağ ve rutubet her ne kadar aynı şey olmasa da; yağlı ciltlerin şu dünyadaki en büyük şanslarından biri, geç yaşlanmaları ve oldukça zor kırışmaları. Kuru bir cilt devamlı erken yaşlanmaya, kırışmaya mahkumdur. Fakat biz cildimizi nemlendirir cildimize bakarsak erken yaşlanmanın önüne geçerek kuru ciltlerin makus kaderini değiştirebiliriz.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir