Cuma , Temmuz 30 2021

Koltuk altı niçin kararır? Koltuk altı kararmasına etkili çözümler

Koltuk altı kararması, herkeste görülebilen ve zaman içinde gelişen bir sorundur. Altında yatan nedenler, bir hastalık ya da sıhhat problemi olabilir. Vücut kararmaları çoğu zaman, koltuk altı, genital bölgeler ve bıyık bölgesinde oluşur. Bu benzer biçimde koyu renklenme durumları; akanthosisnigricans (AN) olarak adlandırılan bir cilt rahatsızlığından oluşur. Vücudun etrafındaki kıvrımlar da, cildin koyulaşmasına ve kimi zaman sertleşmesine niçin olabilir.

Koltuk altı niçin kararır; mesela; koltuk altı derisi, fazlaca duyarlı bir yapıya haizdir. Jiletle koltuk altını almaya çalışırken daha pürüzsüz olsun diye, ters alırken baskı uygulamak, koltuk altı derisinin kararmasına niçin olur. Koltuk altının sık sık terlemesi, fena koku oluşmasına ve zaman içinde tahriş-pişik, koltuk altının kararmasına da niçin olabilir. Koltuk altı kararması, hamile hanımlarda da çoğunlukla görülebilir. Bu benzer biçimde durumlarda, koltuk altı kararmasına etkili çözümler ile problemi giderebilirsiniz.

Koltuk Altı Niçin Kararır?

Koltuk altı kararmaları, çoğu zaman esmer tende kişilerde daha sık rastlanılabilir. Koltuk altı niçin kararır; aşırı terleme, deodorant kullanımı, epilasyon kremleri benzer biçimde faktörler de koltuk kararmasına niçin olur. Koltuk altı kararmaları, ansızın ortaya çıkabilir ya da süre içinde gelişebilir. Genetik etkenli gelişeceği benzer biçimde çeşitli dış etkenler de, koltuk altı kararmasında yol açabilir. Kullanılan deodorant, ılık ağda, epilasyon ve hormon değişimleri benzer biçimde etkenler de koltuk altı bölgesinin kararmasına niçin olmaktadır.

Koltuk altı niçin kararır, sebepleri şöyledir:

  • Hormon değişimleri.
  • Epilasyon kremleri, jilet uygulamaları.
  • Ilık ağda.
  • Terleme önleyici, kimyasal içerikli ürünler.
  • Aşırı kiloluluk
  • Genetik etkenli
  • Sigara
  • Diyabet
  • Doğum denetim hapları
  • Aşırı terleme

Koltuk Altı Kararmasına Etkili Çözümler

Koltuk altı kararmaları, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu yüzden altında yatan niçin mühim olmaksızın, etkili ve kati çözüm elde eden, bitkisel ve organik yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Limon:

Koltuk altı karamasına etkili çözümler içinde limon yer alır. Oldukca eski tarihlerden itibaren, cilt beyazlatma mevzusunda etkili olan limon, koltuk altı karamasına da iyi gelir.

Limona karşı alerjiniz yoksa banyodan otuz dakika ilkin, limonu koltuk altınıza sürün ve iyice ovalayın.

Patates:

Koltuk altı rengini açmak için, patates dilimleri de etkili bir çözümdür. Patates dilimlerini koltuk altınıza koyun yada püre haline getirin ve iyice sürün. Haftada minimum 3 ya da 4 kez uygulayın.

Portakal Kabuğu:

Portakal kabuklarını, kuruması için güneş gören bir yerde kurutun. Kurumuş portakal kabuklarını, öğütün ve toz haline getirin. Macun yapmak için; portakal tozunun içine, süt ve gül suyu ilave edin. Kazanmış olduğunuz karşımı, koltuk altına sürün ve 15 dakika kadar beklemeye alın. Ondan sonra sudan geçirin. Koltuk altı karamasına etkili çözümler içinde portakal uygulaması da önemlidir.

Karbonat:

Karbonat ile suyu karıştırın ve koltuk altınıza sürün. 10 dakika kadar beklemeye alın ve sudan geçirin. Ek olarak karbonat ile gül suyunu karıştırabilir ve kazandığınız macunu da uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Kahverengi Şeker:

3 yiyecek kaşığı zeytinyağı ve kahverengi şekeri karıştırın. Arkasından koltuk altınıza uygulayın. Banyo öncesinde, 3 dakika uygulayın ve durulayın.

Ponzo Taşı:

Ölü derilerin atılması için ponzo taşı kullanabilirsiniz. Banyo esnasında, fazla bastırmadan uygulayın.

Süt:

İki yiyecek kaşığı süt, bir çay kaşığı lor ve bir yiyecek kaşığı unu karıştırın. Hazırladığınız hamur harcını koltuk altı bölgenize uygulayın. 15 dakika beklettin ve bolca su ile durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı, E vitamini yardımıyla cildi besler. Yağ ile koltuk altlarınıza masaj yapın, durulamanıza gerek kalmamıştır.

Elma Sirkesi:

Ölü derileri yok etme aşamasında elma sirkesi etkilidir. Ek olarak fena koku oluşumunu engellemiş olan elma sirkesi, koltuk altlarını da beyazlatabilirsiniz. Sirkeyi koltuk altınıza uygulayın, 15 dk. beklemeye alın vesonra durulayın.

Aloe Vera:

Aloe Vera; ölü derilerin ciltten atılmasını sağlayar. Antibakteriyel içeren özelliği ile cildi besler ve kısa sürede koltuk altı kararmalarından kurtulmanıza destek verir. Yaprağından kazandığınız jeli, koltuk altlarınıza sürerek masaj yapın. Ortalama 15 dk. süresince masaj yapabilirsiniz. Bu sürede kurur, hafifçe ovarak bölgeyi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Fakat Aloe Vera jeli oldukça varlıklı içeriğe haiz olduğundan, derinin emmesine de müsaade edebilirsiniz.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir