Cuma , Temmuz 30 2021

Işıltılı bir cilde haiz olabilmek için neler yapmalıyız?

Cildimizin gençliğimizin, güzelliğimizin en büyük göstergesi. Bundan dolayı cildimizi yormadan, lüzumlu bakımları yapmalıyız.

20’li yaşlarda başladığımızın cilt bakımlarının yararını uzun solukta ne olursa olsun göreceğiz.

Yalnız ışıltılı, sıhhatli bir cilde haiz olmak için tek başına cilt bakımı yapmak yetmiyor. Bununla birlikte sağlığımıza, yaşam tarzımıza ve stresten uzak durmayada dikkat etmeliyiz.
Günümüz koşullarında stresten uzak durmak ve tertipli bir yaşama haiz olanaksız şeklinde gözüksede, izin günlerimizde yapacağımız bir tabiat gezintisi yada sevdiklerimizle geçiridiğimiz birkaç saat adeta vücudumuzda ve zihnimizde detox tesiri yaratacak. Cildimizi ne olursa olsun içerdende desteklemeliyiz. Vereceğim birkaç data ile ışıltılı bir cilde iyi mi haiz olabilceğinizi öğrenebilirsiniz.

Somon balığı

Somon balığının içersinde cilde esneklik kazandıran sıhhatli vitaminler bulunuyor. Haftada minimum iki kez ızgara somon tüketmek cildinizde kırışık oluşumunu engelleyecek ve sarkmaların önüne geçecek.

Fındık

Fındık ihtiva ettiği yüksek E vitamini yardımıyla antioksidan özelliği taşıyor. Günde bir avuç tüketeceğiniz fındık sizi güneşin zararı dokunan ışınlarından, ve cilt hassasiyetinden korur. Cildin kendini yenilemesine destek verir. İçindeki E vitamini yardımıyla cildin günlük rutubet ihtiyacınıda karşılar.

Kivi

Bolca sebze ve meyve tüketmek cildimiz için oldukça yararlı. Kivinin muhteviyatında bulunan yüksek C vitamini cildi devamlı genç ve canlı tutmaya destek oluyor.

Ispanak, havuç, lahana, biber, salatalık, brokoli, yeşil salatalar

Bu sebzeler su tutma özelliği ile ön plana çıkıyor. Bol miktarda S vitamini içerdikleri için cilde gerginlik vererek; sarkmaların ve selülit oluşumunun önüne geçiyorlar. Ek olarak kilo vermek isteyen her insanın bu sebzelere ağırlık vermesinide tavsiye ederiz.

Su

Günde 10-12 bardak su içmek cilde nemi hapseder, kuruluğun ve donuk görünümün önüne geçer. Ek olarak meydana getirilen araştırmalara bakılırsa; günde 10-12 bardak su içen kişilerin, daha azca su içen kişilere oranla daha azca cilt ve akne problemi yaşamış olduğu gözlemlenmiştir.

Ilık su

Cildimizi yıkarken kesinlikle fazlaca sıcak ve fazlaca soğuk su kullanmamalıyız. Oldukça sıcak su cildimizi kurutup hemen sonra birden yağ salgılanmasına neden olur, fazlaca soğuk su ise cilt yüzeyimize yakın olan kılcal damarların çatlamasına sebep olabilir. En ideal ısı ılıktır.

Sabun

Dermatoloğunuz tavsiye etmediği sürece sabun kullanımdan kaçınmalısınız. Sabun cildi kurutarak nemsiz bırakır. Ek olarak cilt yüzeyinde bulunan ihtiyacımız olan yağlarıda temizleyerek erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açabilir.

Rutubet

Bulunduğunuz yerin rutubet seviyesine dikkat etmelisiniz. Klimalar genel anlamda ortamda ki tüm nemi emer ve cilt kuruluğuna niçin olur. Bilhassa kapalı ofis ortamındaysanız cildinizi makyaj öncesi iyi nemlendirmelisiniz. Gün içinde ki kuruluğa karşıda tedbir almak istiyorsanız makyaj kategorisinde bulunan ofis makyajı yazıma göz atabilirsiniz.

Nemlendirici

Cilt tipiniz ne olursa olsun ne olursa olsun nemlendirici kullanmalısınız. Bu yaşlanmanın, sarkmanın, hassasiyetin ve kuruluğun önüne geçer. Hangi tür nemlendiriciyi kullanmanız icap ettiğini bilmek istiyorsanız; cilt bakım kategorsind bulunan yazılarıma göz atabilirsiniz.

Alkol tüketimi

Herşeyin fazlı zarar olduğu şeklinde alkolünde fazlası zarar. Alkol hem ruhen hem fiziken bir fazlaca soruna niçin olabilir. Bundan dolayı alkol tüketimini bırakın. Alkol vücuttaki suyu emerek kuruluğa niçin olur.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir