Perşembe , Ocak 21 2021

Güneş yanığı iyi mi geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler

Güneş yanığı; hava sıcaklıklarının arttığı, içinde bulunduğumuz bu günlerde yaz mevsimi kapsamında dinlence süreci yaşanmaktadır. Bu yüzden güneş yanığı sorunları da görülmesi aşikârdır. Deniz, kum ve güneş tesirleri, cilt üstünde yanıklara sebep olur. Doğal bu nokta da doğru adımlar ile güneşlenmemek, güneş yanığı sorununu artırabilir. Güneş yanığı, güneşin zararı dokunan ışınlarına uzun süre maruz kalan deri üstünde gelişir. Bir tür deri rahatsızlığı diyebiliriz. Ultraviyole ışınları; ciltte ilkin kızarıklık, daha uzun soluklu hasarlarda, içi su dolu baloncuklara neden olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten ortalama 2-4 saat sonrasında adım atar. 24 saatte yüksek seviyeye ulaşır. Birinci aşama yanık diyebiliriz. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda, yanık artık ikinci dereceye geçmiş olur. Üçüncü aşama yanıklarda ise kabuklanmalar olur. Fakat, güneş üçüncü aşama yanığa sebep olmaz. Bu benzer biçimde etkenlerden, deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler ile kurtulabilirsiniz.

Güneş Yanığı Iyi mi Geçer?

Güneş yanığı; ileri derecede güneş yanığı sonrası, cilt üstünde kabarcıklar oluşur. Güneş yanığı sonucu oluşan kabarcıkları patlatmak, bu bölgenin enfeksiyon kapmasına niçin olur. Kabarcıkların kendiliğinden patladığında ise bölgeyi temiz su ile yıkamanız gerekir.

Güneş yanığı iyi mi geçer, uygulanması ihtiyaç duyulan adımlar şöyleki:

  • Ilık su ile duş alabilirsiniz, böylece yanıklar yumuşa. Alevli halinin giderilmesine destek olacaktır. Karbonat, lavanta esansiyel yağları da ısıyı düşürücü tesir gösterir ve iltihabı yatıştır. Ek olarak, Aloe Vera jelini, ince bir katman halinde yanık bölgesine sürebilirsiniz.
  • Güneş yanıklarının su toplaması halinde, enfeksiyon kapmaması için ekinezya çayı kullanabilirsiniz. Soğuk siyah çayı da güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilişiniz.
  • Dilimlenmiş soğuk salatalık, güneş yanığı oluşan bölgelerde gezdirilebilir.
  • Bir poşete buz doldurup, yanık oluşan bölgelere sürebilirsiniz.
  • Zeytinyağı sürmek de acının hafiflemesini sağlar.
  • Acısını yok etme mevzusunda, lavanta yağı etkilidir.

 Deniz Sonrası Yanıklar İçin Kolay Çözümler

Güneş yanığı iyi mi geçer ile ilgili bilinçlenerek, organik çözümlerden yardım alabilirsiniz. Böylelikle güneş yanıklarından kolaylıkla ve sıhhatli bir halde kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı:

Genel olarak tüm yemeklerde kullanılan ve sıhhatli olağanüstü özelliğe haiz zeytinyağı, her derde ilaç özelliği ile güneş yanıklarına da iyi gelir. Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler içinde yer alır. Güneş ışınlarına maruz kalan, bu yüzden kuruyan ve gerilen cildi nemlendirir. Ek olarak güneş yanıkları yüzünden, gelişen ağrıları önler. Cildi yumuşatır ve güneş yanıklarının yanık izlerine dönüşmesini engeller.

Güneş yüzünden, cildinizde kızarıklık ve kuruluk oluştuğunda; cildinize bir miktar zeytinyağı sürün ve üzerini temiz bir havlu ile örtün. Ortalama 15 dakika süresince bekleyin.

Yoğurt:

Yoğurt, deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler içinde çoğu zaman malum bir uygulamadır. Sıhhatli besinler içinde yer edinen yoğurt, vitamin ve mineral deposu varlıklı içinde ne olduğu ile güneş yanıklarına da iyi gelir. Güneş yanıklarından dolayı oluşan ağrıları dindirmede birebirdir. Cildi yatıştırır ve cildin ferahlamasını sağlar. Buzdolabında iyice beklettiğiniz bir kase yoğurdu, güneş yanıklarının üstüne sürün ve ortalama 10 dakika beklemeye alın. Peşinden cildinizi bolca suyla durulayın. Böylece, güneş yanıklarının daha da fena bir hal almasını önlemiş olmuş olursunuz.

Aloe Vera:

Aloe Vera bitkisinin jeli, sıhhat ve güzellik açısından çeşitli yararları bulunur. Varlıklı içeriğiyle Aloe Vera cilt problemlerine çözüm elde eden bitkiler içinde mühim bir yere haizdir. Bu yüzden güneş yanıkları mevzusunda da etkili bir organik çözüm sağladığını söyleyebiliriz. Güneş yanığını, yumuşatır ve cildin temizlenmesini sağlarAloe Vera jelini, cildinize yedirerek sürün ve cildiniz emdikten sonrasında, soğuk suyla sudan geçirin. Aloe Vera jeli; deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler içinde yer alır.

Elma Sirkesi:

Cilt sorunları açısından, elma sirkesi de etkili bir organik yöntemler arasındadır. Antioksidan içeren yapısı ile cilt problemlerinde yardımcıdır. Cildin PH dengesini düzenler ve cildi rahatlatır.Bir bardak suya, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edin. Peşinden, yanık bölgeye bu karışımı uygulayın.

Yulaf Ezmesi:

Yulaf ezmesi de öteki organik yöntemler benzer biçimde varlıklı içeriğe haizdir. Cildi yumuşatan özelliği ile yulaf ezmesi güneş yanıklarına da iyi gelir. Yarım bardak yulaf ezmesini, bir bardak sıcak suya karıştırın ve ısısının düşmesini bekleyin. İyice soğuduktan sonrasında, yulaf ezmesini yavaşça yanık bölgelerinize sürebilirsiniz. Ortalama 4 dakika beklemeye alın ve sonrasında bolca soğuk suyla sudan geçirin.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir