Cumartesi , Temmuz 31 2021

Gece rutin cilt bakımı uygulamaları neler? Ürün seçimi

Cilt bakımı, günün belirli saatlerinde meydana getirilen uygulamaları ve haftanın belirli periyotlarında uygulanan maske bakımını kapsar. Her birinin tertipli bir halde uygulanmasıyla, cilt üstünde oluşan ölü deri oluşumunun da önüne geçmiş olmuş olursunuz. Ölü deriler yok olur, hücreler yenilenir ve cildiniz daha genç ve berrak bir görünüm kazanır. Bu yüzden günlük; sabah ve gece bakımı önemlidir. Gece rutin cilt bakımı sıralaması kapsamında, her gün tertipli bir halde cildinizi temizleyerek bakım yaptığınızda, cilt üstünde oluşan; akne, sivilce, lekeler vb. cilt sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Gece Rutin Cilt Bakım Uygulamaları Neler?

Cilt bakımının tertipli ve özenle yapılması önemlidir. Şu sebeple, cildimiz her gün toz, kir vb. çevresel faktörlerden negatif etkilenir. Bu yüzden tertipli bir halde bakım yapılmalıdır.

Gece rutin cilt bakımı uygulaması şöyleki:

  • Temizleme: Ilk olarak cilt üstündeki tüm kiri ve makyaj kalıntılarını temizlemek gerekir. Temizleme işlemini, yüz temizleyici köpükler ya da jel ile yapabilirsiniz. Temizleme sütü de tercih edebilirsiniz, fakat jel ya da köpük ile daha derinlemesine bir temizlik sağlarsınız.
  • Tonik: Cildinizi tüm kir ve makyajdan arındırdıktan sonrasında, tonikle gözeneklerin sıkılaşmasını ve cildin daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Arkasından hücre yenileyici, bakım bilhassa serum kullanılıyorsanız, serum ürününüzü yüzünüze uygulayabilirsiniz.
  • Nemlendirici: Cildinizi temizledikten ve serum uyguladıktan sonrasında, nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz. Gece saatlerinde kan dolaşımı daha süratli olur, vücut yenilenme sürecine girer. Bu yüzden cilt yenileme aşamasında, sıhhatli bir halde yarar sağlamak için temiz ve hijyenik olmalıdır. Nemlendiriciler ve serum ürünleri de cildin rutubet dengesini sağlar ve besleyici içinde ne olduğu ile gereksinim duyan vitaminleri sağlarlar. Hücre yenileyici özellikleri ile de yenilenme aşamasında destek olurlar.
  • Ek olarak, yaş gruplarına nazaran; gece bakımı yaşlanma karşıtı etkisine haizdir. Bu yüzden yaş grubunuza nazaran, uygun olan göz kremleri ile göz çevresindeki kırışıkların önüne geçebilirsiniz.

Gece rutin cilt bakımı mühim ayrıntılara haizdir. Şu sebeple, gece kan dolaşımı daha süratli bir sürece girer.  23:00 ile sabah 4:00 saatleri içinde, cildin temiz ve dinlenmiş olması bundan dolayı oldukça önemlidir. Vücut kendini yeniler, doğal bu doğrultuda cilt üstündeki hücrelerinde yenilenmesinde destek sağlar. Aynı şekilde tertipli uyku da bu saatlerde bu açıdan ehemmiyet taşır. Bu saatlerde uyunması, vücudun dinlenmesi ve kendini yenilemesi açısından önemlidir. Düzensiz uyku sonucu, göz altı morlukları oluşabilir. Ek olarak cildin parlaklığı kaybolabilir ve daha mat, nefes bir görünüme haiz olur. Bu yüzden gece bakımında uyku düzeninin de cilt üstünde tesirleri bulunur.

Cilt Bakım Rutinlerinde Ürün Seçimi

Gece rutin cilt bakımı ve sabah bakım rutinleri doğrultusunda, seçilen her bir ürünün organik bileşenli şu demek oluyor ki kimyasal maddelerden uzak; temiz içeriğe haiz olmasına dikkat etmeliyiz. Cilt bakımı yaşlanmayı geciktirici tesiri ile güzellik sağlarken, kullanılan yanlış ürünler ile sağlığınızdan ve güzelliğinizden olabilirsiniz. Bu açıdan; kişisel bakım uygulamalarında ve kozmetik ürünlerinin her birini seçerken, hassasiyetle yaklaşmak gerekir. Piyasada bulunan, popüler ürünlerin her biri, kimyasal içerikleri ile dirimsel risk oluşturmaktadır. Bu yüzden özenle, aldığınız hazır ürünlerin içeriklerini denetim etmenizde yarar vardır.

Cilt Bakım Rutinleri Organik Maskeler

Gece rutin cilt bakımı doğrultusunda yada haftalık bakım uygulamalarınızda, uygulanan peeling ve maskeleri naturel bir halde evinizde yapabilirsiniz. Böylece sıhhatli ve naturel içeriğe haiz maskeleri gönül rahatlığı ile kullanabilir ve güzelliğinizi, sağlığınızı organik bir halde sağlayabilirsiniz. Her insanın evinde bulunan belirli ürünlerle ergonomik bir halde peeling tarifleri ve maske tarifleri bulunur. Her biri hakkında sizinle paylaştığımız naturel peeling tariflerini ve maske tariflerini detaylı bir halde inceleyebilirsiniz. Meyveler, sebzeler ve bitkiler-bitki yağları vb. ürünler ile organik maskelerinizin içerikleri evinizde yer alır.

Gece rutin cilt bakımı ile sabah rutin cilt bakımı içinde fark, gece cilt temiz bir yapıya haiz olur, gece süresince yenilenme sürecinin, yanında zararı olan toksinlerde üretebilir. Bu yüzden, gece süresince cildin temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. Makyaj kalıntıların cildinizde kalmaması gerekir. Aksi takdirde hücre yenilenmesi benzer biçimde durumlar yaşanmayabilir ve cilt üstünde toksin maddeleri üretebilir. Bunun önüne geçmek için, gece cilt yapınıza uygun organik temizleyicilerle cildiniz temizlemeniz ve nemlendirici uygulamanız ehemmiyet taşır. Ek olarak belirli günlerde, isterseniz hafta sonları temizleme işleminden sonrasında; ilkin peeling arkasından maske uygulayabilirsiniz. Ondan sonra tonik ve öteki uygulamalara geçebilirsiniz.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir