Perşembe , Mart 4 2021

Dirsek ve diz kararmasına Suna Dumankaya’dan organik formül!

Dirsek ve diz kararması ile ilgili tüm merak ettiklerinizi detaylı olarak bulabileceğiniz bu yazımızdaki önerileri uygulayarak siz de dirsek ve diz kararması sorununuzdan kurtulabileceksiniz.

Dirsek ve Diz Kararması Niçin Olur?

Birçok kişinin başına gelebilen dirsek ve diz kararması tedavi edilebilen bir durumdur. Her insanın cilt yapısı değişik olduğundan kararmanın derecesi de kişilere gore değişmektedir. Esmer tende kişilerde dirsek ve diz kararmaları daha oldukca görülmektedir. Bununla birlikte darbeler ya da sürtünmeler de dirsek ve diz kararmasına niçin olmaktadır. Bilhassa sporcularda bu durum daha çok görülmektedir.

Dirsek bölgelerinde bulunan yağ dokusunda azalmalar görüldüğü süre dirseklerde kararmalar meydana gelmektedir. Bununla birlikte dirseklerin devamlı bir noktaya koyulması da dirseklerin kuruması ve sertleşmesi ile birlikte kararmasına niçin olmaktadır. Deriye renk veren özelliği bulunan melanin pigmenti esmer tende kişilerde daha süratli iş yapmaktadır. Bu da dirseklerin daha çok kararmasına niçin olmaktadır.

Bilhassa yazları kişileri negatif etkileyen dirsek ve diz kararmaları bazı dönemlerde daha sık görülmektedir. Kalıtsal etkenlere bağlı olarak meydana gelebilen dirsek ve diz kararmasının değişik sebepleri de bulunmaktadır. Güzel duyu açıdan negatif durumlar yaratan bu durumdan kurtulmanın yolları mümkündür.

Hiperpigmentasyon adı ile de anılan dirsek ve diz kararmaları çoğu zaman bir hastalık emaresi değildir. Bundan dolayı korkmanıza gerek kalmamıştır. Bu kararmalar diz ve dirsek haricinde değişik bölgelerde de görülür ise ne olursa olsun bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Esmer tende bireyler haricinde beyaz tende kişilerde de dirsek ve diz kararması görülebilmektedir. Kararmalar meydana geldiği süre akıllara ilk olarak o bölgenin temiz tutulmaması gelmelidir. Temizliğe kafi itina göstermeyen kişilerde bu durum oldukca sık görülmektedir.

Yazları elbise ya da kısa kıyafetlerin giyilmesi ile ortaya çıkan dirsek ve diz kararmaları kişileri negatif etkilemektedir. Yaygın olarak görülen bu durum için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler yararlı olmaktadır.

Dirsek ve Diz Kararması Nasıl Geçer?Dirsek ve Diz Kararması Iyi mi Geçer?

Dirsek ve Diz Kararması Iyi mi Geçer?

Diz ve dirsek kararması çözümü olan bir sorundur. Çalışırken ya da bir yerde durağan(durgun) dururken dirsekler devamlı bir noktada durmaktadır. Bu durum dirseklerin kararmasına niçin olmaktadır. Dirsek ve dizlerin kararmasını engellemek için ilk olarak temizliğe ehemmiyet verilmelidir. Dirsek ve dizlerin tertipli olarak temizlenmesi o bölgede kirlerin birikmesini engellemektedir.

Diz ve dirseklerde meydana gelen koyulaşmaları azalmak için ölü derinin temizlenmesi önerilmektedir. Duşa girildiği süre kararan bölgelerin lifle ya da kese ile ovulması yararlı olacaktır. Bununla birlikte haftada birkaç kez yulaf ile suyu karışmasını sağlayarak dirsek ve dizlere masaj yapabilirsiniz. Bilhassa kırılgan ciltler için bu yöntem önerilmektedir. Bu karışım sertleşen yerlerin yumuşamasını ve kararmaların azalmasını sağlamaktadır.

Güneşe çıkmadan otuz dakika kadar ilkin yüksek faktörlü korumaya haiz güneş kremlerini dizlerinize ve dirseklerinize sürmeniz yararlı olacaktır. Güneş kreminin kurumaması için o bölgeleri hafifçe nemlendirmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte limon suyu da kullanarak ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Dirsek ve Diz Kararmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel ÇözümDirsek ve Diz Kararmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm

Dirsek ve Diz Kararmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm

Her mesele için etkili çözümler elde eden bitkisel tedaviler dirsek ve diz kararmaları için de uygulanmaktadır. Bu sayede kararmalardan kısa sürede kurtulabiliyorsunuz. Evinizde uygulayabileceğiniz son aşama kolay kürler aşağıda aktarılmıştır.

Limon Kürü

1 tane limonun suyu ile 1 çorba kaşığı balı iyice karıştırdıktan sonrasında dirsek ve dizlerinizde kararma olan bölgelere masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonrasında bolca su ile sudan geçirin. Haftada 3 kere bu kürü uyguladığınız süre kararmaların azaldığını görmüş olacaksınız.

Limon ve Tuz Kürü

Ölü derilerin atılmasında oldukça etkili olan limonu keserek kesilen bir kısmına tuz ilave edin. Bu şekilde limonlu tuz ile kararma olan bölgelere masaj yapın. Kürden yüksek oranda yarar sağlayabilmek için geceleri yatmadan ilkin kullanmanız önerilmektedir.

Nane Kürü

Dirsek ve diz kararması için etkili bitkisel yöntemlerden biridir. Yarım limon suyu ve bir avuç kadar naneyi yarım fincan kaynar su içine ilave edin ve demlenmesini bekleyin. Demlenen karışımı oda sıcaklığında soğuttuktan sonrasında emiz bir pamuk ile kararan bölgelere sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonrasında durulayın. Bu kürü haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

Kabartma Tozu – Süt – Soda Kürü

Yarım bardak süt ve yarım bardak sodayı ir kapta ısıtın. İçerisine bir yiyecek kaşığında kabartma tozu ilave edin ve oda sıcaklığında soğuttuktan sonrasında diş fırçası ya da yumuşak uçlu bir fırça ile kararan dirsek ve dizlerinize sürün. Bu işlemi haftada bir kere 10 dakika kadar uygulayın.

Dirsek ve Diz Kararması İçin Kremler Nelerdir?Dirsek ve Diz Kararması İçin Kremler Nedir?

Dirsek ve Diz Kararması İçin Kremler Nedir?

Renk açıcı ve kir giderici tesirleri ile dirsek ve diz kararması için hazırlanan kremler sorunlarınıza çözüm bulmaktadır. Türk firmalarının ürettiği ya da yabancı firmalar tarafınca üretilen kremlerden cildiniz için uygun olanı satın alarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Bitkisel içeriğe haiz olan kremleri eczanelerden bulabilirsiniz. Bu sayede cildinizde herhangi bir yan tesir yaratmadan dirsek ve diz kararmalarından kurtulabilirsiniz.

Suna Dumankaya Dirsek Kararması Bitkisel Kürü

Bitkisel kürleri ile birçok soruna çözüm kabul eden Suna Dumankaya dirsek ve diz kararması için de bitkisel bir kür önermiştir. Vazelin ile birlikte limon suyunu karışmasını sağlayarak dirseklerinize sürebilirsiniz. Ondan sonra o bölgeyi streç film ile kaplayın ve 30 dakika beklemeye alın. 30 dakika sonrasında streç filmi çıkarın ve dirseklerinize masaj yapın. Ondan sonra sıkılan limonun kabukları ile dirseğinize masaj yapın. Bu kürü sık sık uygulayabilirsiniz.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir