Cuma , Temmuz 30 2021

Cilt kuruluğu nedir, cilt kuruluğu iyi mi giderilir?

Kseroz olarak adlandırılan Cilt kuruluğu özellikler hanımefendileri hem fizyolojik hem de duygusal açıdan negatif etkileyebilir. Kseroz  ( cilt kuruluğu ) semptomlarını yok etmenin yolu naturel cilt nemlendiricilerini kullanmaktır. Bu sebeple Kseroz ciltte rutubet eksikliği ile ilişkilidir, yaşlanmanın sonucu olarak da Kseroz ortaya çıkabilir. Güzel duyu sorunlara ve cildin pul pul dökülmesine neden olan cilt kuruluğu cilt testleri yapıldıktan sonrasında kolayca tespit edilebilir. Diyabet hastalarında da bu hastalık sık olarak görülmektedir.

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cildin üst tabakaları çeşitli higroskopik üre, laktik asit, pirolidon karboksilik asitler benzer biçimde maddelerin, tuzların ve amino asitlerin, molekülleri su ve nemi emer. Cildin kendi koruyucu lipitleri ( mesela seramid-3) buharlaşma kanalıyla su kaybını azaltmada yaşamsal bir işlev görür. Ciltte daha derin katmanlarda, cildin kendi naturel nemlendirme sistemi vardır ve bu sistem, suyu aquaporin kanalları vesilesiyle yüzeye aktarır. Bu ince sistem oldukça stabil şekilde çalışır ve cildin nemlendirilmesi gereksinimlerine uyum sağlayabilir. Kuru ciltlerde bu sistem iyi çalışmaz. İç ve dış fizyolojik faktörler, bu sistemin çalışmasını engelleyebilir.

Kseroz, öteki adıyla cilt kuruluğu milyonlarca insanoğlunun kronik yada akut formda yaşamış olduğu yaygın bir cilt sorunudur. Cilt nemlendirme sistemi birçok unsur tarafınca desteklendiği benzer biçimde, ciltteki rutubet eksikliği de çeşitli şekillerde kendini izah edebilir. Kuru ciltlerin niçin olduğu sorunlardan biri de, cildin dehidrasyon sebebiyle elastikiyetini kaybetmesidir. Böylece rutubet eksikliği meydana vardığında, cilt daha azca elastik hale gelir ve hacim kaybeder. Ek olarak cildin üst katmanlarında hücre ölüm oranını artıran kuruluk söz mevzusudur. Bu durumda da kalınca ve ölü bir cilt tabakası ortaya çıkar. Ciltte pul pul dökülme kuru cilt partikülleri pul pul döküldüğünde meydana gelir. Kuruluk kaşıntıyı da bununla beraber getirebilir. Kaşıntı, kuru cilt sebebiyle ortaya çıkar. Cildin kuruması onu parfümlere, sıcak suya karşı dirençsiz kılar. Atopik dermatit ve sedef hastalığı benzer biçimde enflamatuar cilt hastalıkları da cildi kurutur ve ağırlıklı olarak kserotik cildin lokalize bölgelerinin ortaya çıkmasına niçin olur.

Cilt Niçin Kurur?

Koruyucu cilt lipitleri eksikse cilt kuruluğu ortaya çıkar. Stratum corneum hücreleri epidermal lipitler ile birbirine bağlanır. Bu lipitler sıhhatli cildi korumak için gereklidir: Bunlar koruyucu bir bariyer oluştururlar ve nemi tutarlar. Lipit olmadığında, cilt kuruyabilir. Üre haricinde, ciltte başka birçok naturel nemlendirici unsur vardır. Cildin kendi nemlendirme sisteminin verimsizliği sebebiyle de cilt kuruyabilir. Bu durumda da Aquaporinler, hücre zarlarında bulunan ve suyun hücre içinde ve dışına geçişini denetim eden mikroskobik su kanalları tıkanır. Kuru cilt daha oldukca kışın ve kimi zaman sıcak yazları meydana gelen düşük rutubet koşullarının sonucu olarak ortaya çıkabilir. Her gün banyo yapmak, cildin rutubet mekanizmasına zarar verir. En erken 3 günde 1 banyo yapmak gereklidir. Kimyasal içerikleri naturel yapıyı bozan deterjanlar, kozmetik ürünler de cilt kuruluğuna niçin olabilir. Yazları güneşin sert ışınları aşırı sıcak ve kuru hava cilt yüzeyindeki nemin kurumasına neden olur. Cilt kuruluğuna neden olan öteki faktörler, yaşlanma, yanlış beslenme, ilaçların yan tesirleri ve öteki hastalıklar olarak sıralanır. Bayanların bilhassa yazları kucak kucak su içmesi, güneşe daha azca çıkması kuru havalarda nemlendirici kullanımı tavsiye edilir.

Cilt Kuruluğu Iyi mi Tedavi Edilir?

Kseroz tedavisi, yada cilt kuruluğu tedavisi çoğunlukla bitkisel yağlar, nemlendiriciler ve üre ve laktik asit benzer biçimde uygulamalarla ve kürlerle yapılmaktadır. kuruluğun sebebi bilindiğinden dolayı doktorlar kseroz tedavisine daha bütünsel yaklaşabilirler. Kuru cildi temizlemek için uzman doktorunuzun önereceği sabunları ve nemlendirici kremleri kullanın. Kserozun etkili tedavisi için, cilt hidrasyonunun düzenlenmesi ve desteklenmesinde rol oynayan her unsur değerlendirilir. En yeni nemlendiriciler olan gliserol ve glikoz, gliserol glukozit kombinasyonu cilt nemlendirme sisteminizin çalışmasını uyarır ve destek sunar. İçeriğinde, Gliko-Gliserol ve Seramid-3 içeren nemlendiriciler, daha iyi cilt nemlendirme kabiliyetine haizdir. Ilık duşlar tercih etmek, cildi tahriş etmeyen, pamuk ve ipek benzer biçimde naturel malzemelerden yapılmış giysiler giymek kuru cildi korumak için yararlıdır. Netice olarak cilt kuruluğu önlenebilir bir cilt sorunudur. Cildinizin daha duyarlı bulunduğunu bilerek yaz ve kış aylarında cilt bakımını aksatmamak cildinizi nemlendirecek naturel kürler kullanmak cildin canlılığına kavuşmasına yardım edecektir.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir