Cuma , Temmuz 30 2021

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Çoğu zaman cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde problemler baş göstermeye başlayana kadar.

Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en mühim göstergesi. Asla kimse erken yaşlanma emareleriyle karşılaşmak istemez.

Asla kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde haiz olmak istemez. Hepimiz sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık bakımlarla hayalini kurduğumuz cilde kavuşmak mümkün.

Ilk olarak cilt tipimiz bizlere iyi mi bir bakım yapmamız gerektiği mevzusunda en büyük yol göstericidir. Cilt tipimizi bilmeden yanlış ürünler kullanırsak yaptığımız bakımlar çöp olur. Bakımların hiçbir yararını görmediğimiz şeklinde zararını da görebiliriz.

Cilt tipinizi bilmiyorsanız oldukca kolay bir halde cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Sabah uyandığınızda temiz bir kağıt medille cildinizi silin.

NORMAL: Mendilde hiçbir yağ kalıntısı kalmıyorsa ve cildinizde bir gerginlik hissetmiyorsanız cildiniz normaldir.

KURU: Mendilde hiçbir yağ kalıntısı kalmıyorsa sadece cildiniz gerilip pul pul bir görünüme haiz olduysa sizin cildiniz kuru.

YAĞLI: Mendilin bilhassa yanak,alın ve burun bölgesine değen kısımlarında bir yağlanma oluşuyorsa sizin cildiniz yağlı.

KARMA: Yağlı cilt tipiyle oldukça sık karıştırılan bu cilt tipinde, mendilde bölge bölge yağlanma görülür. T bölgeniz de şu demek oluyor ki burun, alın ve çene bölgenizde yağlanma görülür.

HASSAS: Duyarlı cilt çoğu zaman kuru ve gergindir. Mendilin değdiği bölgeler; kızanıyor, kaşınıyor, geriliyor ve iyice kuruyorsa sizin cilt tipiniz duyarlı.

Cilt tipinizi öğrendikten sonrasında uygun ürünlerle temizleme-bakım işlemine geçebiliriz.

  • Cildimizde bulununan tüm makyajı temizlemeliyiz. Makyaj temizleme mendilleri, temizleyici sular, gül suyu, makyaj temizliği için üretilmiş yağlar, göz makyajı temizleyicileri bizlere destek olacaktır.
  • Temizleme işleminden sonrasında; yüzümüzü ılık suyla ıslatıp, cilt tipimize uygun bir ürünle yıkamalıyız. Yıkama işlemi cilde zarar verecek şekilde yapılmamalı. Dairesel hareketlerle nazikçe cilt temizlenmeli ve oldukca sıcak, oldukca soğuk sudan uzak durulmalı.
  • Peeling zamanınız geldiyse temizlik işleminden sonrasında size uygun bir peeling uygulaması yapabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta sivilceli ciltlerin kesinlikle granürlü(içersinde taneler bulunan) ürünlerden uzak durmasıdır. Zira bu tanecikler sivilcelerimizi patlatıp ihtahabı tüm yüzümüze yayabilir.
  • Peeling işleminden sonrasında gene cilt tipimize uygun bir tonikle cildimizi toniklemeli ve kalan kir kalıntılarınıda temizlemeliyiz. Hem de tonik aydınlık bir görünüm vererek gözeneklerimizi sıkılaştırır.
  • Tonik cilt tarafınca iyice emildikten sonrasında, ki bu ortalama 1 dakika sürüyor, eğer kullanıyorsak serumumuzu tampon hareketlerle yüzümüze uygulamalıyız.
  • Serum cilde nüfuz ettikten sonrasında eğer gündüz dışarı çıkıyorsak güneş kremi uygulamalıyız. Eğer gündüz ve evde duruyorsak cilt tipimize uygun bir nemlendiriciyle cildi rahatlatmalıyız. Gece uyumadan ilkin de işlem sırası aynıdır. Ilkin serum sonrasında nemlendirici. Nemlendiriciyi ne olursa olsun yukarı doğru hareketler uygulamalıyız ve masaj yaparak cildimizi şımartmalıyız.
  • Nemlendirici kremi sürdükten sonrasında kullanıyorsak göz kremimizi oldukca nazik hareketlerle yüzük parmağıyla göz çevremize uygulamalıyız.
  • Son olarak eğer lokal olarak kullandığımız kremler var ise; kir kremi, sivilce kremi şeklinde bu tarz şeyleri uygulayacağımız bölgeyi tonikten sonrasında boş bırakmalıyız ve soruna yönelik ürünümüzü kullanmalıyız.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt tipine göre hangi ürünler daha uygun?

Cilt tipine nazaran hangi ürünler daha uygun?

Cilt bakımı kesinlikle es geçilmemesi gereken bir rutin haline getirilmeli. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi bakımsız bir ciltle sağlıklı ve güzel görünmek imkansız. Yaptığımız bakımlardan iyi sonuçlar alabilmek için önce cilt tipimizi belirlemeliyiz daha sonrada cilt tipimize uygun ürünlerin neler olduğunu öğrenerek bu ürünleri kullanmalıyız. Çünkü cilt tipimize uygun olmayan ürünler bize hiçbir sonuç […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir