Cuma , Temmuz 30 2021

Arnavut Kremi Nedir? Yararları ve Kullanıcı Yorumları

Arnavut kremi, aklık kremi olarak de malum cildi beyazlatmaya yarayan bir krem karışımıdır. Bu kremin icadının Osmanlı Devleti zamanında yaşayan göçmen Balkan hanımlarına dayandığı ve bundan dolayı isminin bu şekilde geçmiş olduğu söylenmektedir. Başka kaynaklara gore bu kremin formülünün İbn-i Sina’ ya ilişkin olduğu ve süre içinde tarifin de zamana gore güncellendiği söylenmektedir.

Arnavut Kremi

Bu krem, bilhassa yüz bölgesinde oluşan kızarıklıkların giderilmesini elde eden ve halk içinde da oldukça sık kullanılan bir üründür.  Hazır olarak da satın alabileceğiniz bu kremi evde kendi imkanlarınızla hazırlamak oldukça kolaydır.

Lanolin ve vazelin karışımın üzerine değişik türlerde aromatik yağlar eklenmesi ile elde edilebilmektedir. Bu ürünü kullanmadan ilkin cildinizi güzel bir halde temizlemeniz ve daha sonrasında elinize alacağınız azca oranda ürünü cildinize dairesel hareketlerle yedirmeniz önerilmektedir.

Yararları Nedir?

Arnavut kremi içinde bulundurduğu malzemelerin tesiri ile cildin daha beyaz görünmesini elde eden bir kozmetik ürünüdür. Tertipli kullanım sonrasında bir – iki ay içinde gözle görülür bir değişiklik ortaya çıkmaktadır. Cildi beyazlatması haricinde ciltte oluşan akne, çil ve kir şeklinde problemlerin de giderilmesini sağlar. Bilhassa hanımefendilerin doğum sonrasında karşılaşmış olduğu fizyolojik problemlerinden önde gelen cilt lekelenmesinin önüne geçer ve oluşan lekeleri de kısa sürede yok etmektedir. Aynı şekilde akne lekelerinin tedavisinde de kullanılan bitkisel bir üründür. Yüksek nemlendirme özelliği ile ciltte oluşan kuruluk giderilir ve parlaklık sağlar. Yaşlanma emarelerinden olan kırışıklıkları önler, daha genç ve sıhhat bir görünüm sağlamaktadır. Arnavut kreminin malum bir ziyanı yoktur sadece alerjik ciltlere haiz kişilerin kullanmadan ilkin doktorlarına danışması tavsiye edilmektedir.

Niçin Kullanılır?

Arnavut kremi, bilhassa yüz ve boyun bölgesinde bulunan cilt sorunlarının giderilmesi için kullanılır. Bu bölgelerde oluşan lekeleri yok eder, cildi beyazlatır ve cildin her bir noktasında aynı renk tonuna haiz olması için lüzumlu olan onarım ve değişimleri sağlar. Kullanımının başka bir sebebi ise, içinde bulundurduğu yağ asitleri ve vazelin yardımıyla cildin nemlenmesini sağlamak, kırışıklıkları önlemek ve daha genç ve parlak bir görünüm yaratmaktır.

Kullanıcı yorumları

Dermokil markasına ilişkin ve cilt beyazlatıcı krem ismiyle satışta olan krem de, içerik ve alınan netice itibariyle arnavut kremine benzer etkiye haiz olduğu kanaatine varıldı tarafımdan. (evet, tarafımdan) 30 spf, uv korumaya da haizdir.

https://eksisozluk.com/entry/88678335

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı iyi mi yapılır? Sıralama iyi mi olmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar. Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez. Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir