Çarşamba , Haziran 23 2021

Lifli gıdalar ne işe yarar? Lif oranı yüksek gıdalar neler?

Lifli gıdaların tüketilmesi, bağırsakların fazlaca daha iyi bir halde çalışmasını sağlarken ek olarak sindirim esnasında zararı olan bakterilerin minimuma indirilmesi için düzenleyici görevi görülecektir. Lifli beslenmek yalnız yararlı bir süreci ortaya çıkarırken, fazla lifli gıdalara asla olmadığı kadar aniden yüklenmek de bilhassa zararı olan neticelerle kısa sürede karşılaşılmasına niçin olacaktır.

Lifli besinler yaşam standardını arttırırken, başta bağırsaklar olmak suretiyle pek fazlaca sindirim ve boşaltım noktasında vücuda destek olunması sağlanacaktır. Lifli besinlerin daha yoğun tüketilmeye başlanması için bilhassa vakit içinde artarak oranın yükseltilmesine dikkat edilmelidir. Bu sayede gaz ve şişkinlik şeklinde problemler oluşmadan, vücudun olağan işleyişinin haricinde maddeler yerine organik life destek sağlanabilir.

Lifli Besin Nedir?

Lif, gıdalarda tertipli olarak alınması ihtiyaç duyulan hususi bir yapıtaşı olarak tanımlanıyor. Bir tek sindirime olan katkıları dahi, vücudun gereksinim duyan enerjinin ve vitaminler ile minerallerin tam olarak emilebilmesini sağlamış olduğu için son aşama önemlidir. Sağlığa her açıdan pozitif tesir sunmuş olduğu için, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bağırsakların emek harcama sürecini kolaylaştırmak amacıyla öğünlerde ne olursa olsun lifli gıdalara yer verilmesi gerekiyor.

Lif oranı yüksek olan gıdalar yalnız buğday şeklinde besinler olarak anlaşılıyor fakat bu idrak tamamen yanlıştır. Bazı sebzeler, bazı meyveler ve tam tahıllı ürünler şeklinde fazlaca geniş bir yelpazeye haizdir. Lifler tam anlamıyla polisakkaritler olmaları sebebiyle, insanların sindirim sistemini destekleyici besinler içinde gösterilirler. Gün içinde 25 ila 30 gram içinde lifin vücuda girmesi ve sindirimde katkı sağlaması gereklidir.

Lifli Gıdalar Nedir?

Lifli gıdaların başlığa hedeflediği nokta bağırsaklardır fakat değişik besinlerin tüketilmesiyle ilgili süreçte, besinlere gore değişim gösteren destek sunar de alınabiliyor. Örnek olarak brokolinin tüketilmesi durumunda bilhassa kalp ve sindirim sisteminde destekleyici besin görevi görülmüş olacaktır. Ek olarak havuç ve Brüksel lahanası tüketilmesi durumunda da yalnız bağırsaklarda değil, bunlara ek olarak kalp ve sindirim sisteminde de iyileştirici etkilerle karşılaşılır.

Lifli besinler hangileri sorusu sorulurken yalnız tahıllar üstünde durulacağı düşünülüyor fakat durum tam olarak bu şekilde değildir. Tam tahıllara ek olarak armut, kuru erik, greyfurt ve gün içinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz portakal dahi son aşama yüksek lif oranına haiz bir besindir. Tertipli tüketilmesi bir fazlaca yararlı olmasına rağmen, yoğun ve oldukça yüksek oranda tüketilen lifli besinler de gaz oluşumuna ve ufak çaplı karın ağrısına sebebiyet verebilir.

Lifli Besinlerin Yararları Neler?

Lifli gıdalarla beslenme öncesindeki duruma kıyasla, lifli besin ağırlıklı beslenmeye başladıktan kısa bir sürenin arkasından bağırsaklarda sindirimi destekleyici bakteri sayısı artacaktır. Bağırsaklarda sindirim desteklenirken bununla birlikte kalsiyum emilimiyle ilgili yaşanmış olan sorunların ortadan kaldırılması sağlanır.

En Fazlaca Lif İçeren Gıdalar

Lif oranı en yüksek olan besinler fazlaca sayıda gıda içinde gram başına şu şekilde sıralanabilir;

  • Buğday kepeği, yüzlerce gıda içinde lif oranı en yüksek olan gıdadır. Gramaj başına 36,3 oranında lif bulundurur.
  • Keten bünyesinde gramda 27,2 oranında lif yer alır.
  • Kakao tozu en fazlaca lif bulunan gıdalar içinde üçüncü sırada içeriyor. Kakao tozunun gramında 22,8 oranında lif bulunur.
  • Yulaf kepeği, sanılanın aksine ilk sırada değil 4. Sırada olan besindir ve gramında 16,7 oranında lif bulunur.
  • Kurutulmuş havuçta gramda 13,8 oranında lif bulunuyor.
  • Kahverengi ve beyaz kuru fasulyede gramda 13,5 oranında lig bulunuyor.
  • Hindistancevizinin pul haline getirilmiş ve paketlenmiş besin türünde gramda 13,3 oranında içeriyor.

Lifli Beslenmek İçin Neler Yapılmalı?

Lifli beslenmek için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan durumların başlangıcında, lif oranı yüksek besinler ile ilgili araştırma yaparak her birini öğünlere katmaya çalışmak içeriyor. Beyaz ekmek tüketmek yerine, gün içinde zaman içinde öğünleriniz içinde kepek ekmeği şeklinde bolca lifli ürünleri bulundurmanız gerekiyor. Beyaz ekmeğe alışan kişiler tarafınca bu durum bir fazlaca zor şeklinde görülüyor olsa da, inanılmaz büyük bir fark oluşacağı için ne olursa olsun ekmeğinizi değiştirmeye çalışmalısınız.

Her öğün içinde yada ana yiyecek öncesinde ne olursa olsun sebze tüketmeye çalışmanız gerekiyor. Sebze tüketiminin yanı sıra lifli besinler tüketilebilmesi için kullanılabilecek bir öteki yöntem ise öğünler içinde çorbalarda tahıl ürünlerinin bulundurulmasıdır. Lifli besinlerle ilgili süreçte direkt olarak salatalarda keten tohumu şeklinde kullanıma uygun olması sağlanmalıdır.

About Bakımlı Kadın

Avatar

Check Also

Etkili diyet çayları neler? Kilo verdiren diyet çayları nasıl kullanılır?

Etkili rejim çayları neler? Kilo verdiren rejim çayları iyi mi kullanılır?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, öncelikle sağlıklı ve doğru şekilde diyet programları uygulanmalıdır. Sağlıklı beslenme kuralları doğrultusunda beslenmenin yanında, ek olarak diyet çayları ve kürleri ile de destek alabilirsiniz. Böylece vücut genelindeki yağ oranını, yağ yakıcı özelliklere sahip çaylar ile sağlayabilirsiniz. Diyet çayları genel olarak, yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandırma etkileriyle, sindirim sorunlarını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir